Ako clá na autá a výdavky na obranu obmedzujú rast v Európe

  • Tarify na autá znižujú ekonomický rast.
  • Náklady na obranu by mohli zmierniť ekonomické vplyvy.
  • S&P Global znížilo ekonomický výhľad pre eurozónu a Spojené kráľovstvo.
Ekonomika Ekonomika v Európe a americké clá
Ekonomika v Európe a americké clá. Zdroj: shutterstock.com/VIZ UALNI
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Ekonomický výhľad pre eurozónu je stále neistý, keďže americké tarify na import áut z EÚ môžu mať významný vplyv na rast. S&P Global v najnovšej správe znížilo svoj odhad rastu pre eurozónu na 0,9 % v roku 2025 z predchádzajúcich 1,2 %. Tieto tarify môžu znížiť rast ekonomiky eurozóny až o 0,4 % v rokoch 2025 a 2026, uviedla správa Euronews.

Ekonomika a vplyvy taríf na EÚ

S&P Global, ktorý spracoval analýzu pred oznámením tarifného zvýšenia na 25 %, upozorňuje, že neistota spojená s politikou USA predstavuje väčšie riziko ako samotné tarify. Nemecko ako najväčší exportér áut do USA bude silnejšie postihnuté v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ.

Predstavitelia S&P Global zdôraznili, že potenciálne zvýšenie taríf na všetky dovozné produkty z EÚ do USA na 25 % by mohlo spôsobiť ďalšie spomalenie rastu. V najhoršom prípade by eurozóna mohla čeliť nárastu nezamestnanosti a poklesu HDP.

Predpoveď S&P Global

Predpoveď S&P Global. Zdroj: spglobal.com

Ekonomické stimuly, najmä vo fiškálnej oblasti, môžu zmierniť tieto vplyvy, no fiškálne výdavky na obranu by mohli poskytnúť určitý stimul v neskorších rokoch. S&P Global predpokladá, že obranné výdavky v EÚ budú v rokoch 2026 až 2028 rásť a prinesú malý prínos k HDP.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Prístup ECB

ECB pravdepodobne ešte raz zníži úrokové sadzby v tomto roku, a to na 2,25 % v období medzi aprílom a júnom. Následne v druhej polovici roka 2026 sa očakáva, že ECB začne zvyšovať svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 2,75 %, čo bude mať vplyv na celkové hospodárske podmienky.

Pokles úrokovej sadzby ECB

Pokles úrokovej sadzby ECB. Zdroj: tradingeconomics.com

S&P Global ďalej predpovedá, že ekonomický rast bude podporený stimulačnými opatreniami, no upozorňuje, že tento stimul môže viesť k nezdravému tempu rastu ekonomiky. Tarify medzi USA a EÚ môžu spôsobiť zvýšenie inflácie, avšak nie výrazne.

Aj keď S&P Global upravilo svoje predpovede rastu, riziká stále existujú, ako napríklad neistota v oblasti obchodnej politiky, problémy pri realizácii fiškálnych plánov a potenciálne neistoty z americkej ekonomiky, ak sa zvýšia ceny importovaných tovarov. Na druhej strane, stimuly môžu prispieť k rýchlejšiemu rastu, ak sa správne implementujú.

Zatiaľ čo zvýšené obranné výdavky môžu poskytnúť určitú úľavu, nezamestnanosť a slabý rast zostávajú kľúčovými problémami. Politická neistota a tarify sú hlavným rizikom pre rýchly ekonomický rast v nadchádzajúcich rokoch.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.