Ako chrániť peniaze pred infláciou: Odborník z NBS radí, kedy a ako investovať

  • Investovať môžete až po vytvorení rezervy na 3-6 mesiacov.
  • Kolektívne investovanie je ideálne pre začínajúcich investorov bez skúseností.
  • 75-85 % retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s derivátmi.
Ekonomika Ako chrániť peniaze pred infláciou
Ako chrániť peniaze pred infláciou. Zdroj: shutterstock.com/Miljan Zivkovic, otello-stpdc
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

V súčasnej ekonomickej situácii, keď ceny rastú a inflácia si vyberá svoju daň, čoraz viac Slovákov hľadá spôsoby, ako chrániť svoje peniaze. Aj keď mnoho ľudí stále uprednostňuje bezpečné formy sporenia, odborníci tvrdia, že investovanie môže byť efektívnym nástrojom na zhodnotenie úspor a zabezpečenie budúcnosti.

Ján Štubňa, odborník z Národnej banky Slovenska (NBS), v rozhovore pre Ekonomika :24 vysvetľuje, ako rozumne investovať, aby si človek neohrozil finančnú stabilitu a dosiahol reálny výnos.

Rozdiel medzi sporením a investovaním: Ktorý nástroj je pre vás?

Ján Štubňa začína rozhovor rozlíšením medzi sporením a investovaním. „Pri sporení ide o odkladanie peňazí do bezpečných a likvidných nástrojov, kde je minimálne riziko, ako napríklad bežný účet alebo termínovaný vklad. Investovanie naopak predstavuje určitý trhový rizikový faktor, pri ktorom sú potenciálne zisky vyššie, ale aj riziko straty investície,” vysvetľuje Štubňa.

Sporenie sa teda odporúča tým, ktorí chcú mať svoje peniaze bez rizika. Investovanie je určené tým, ktorí sú ochotní podstúpiť väčšie riziko s cieľom dosiahnuť vyššie výnosy.

Podľa odborníka by mali investovať tí, ktorí už majú vytvorenú finančnú rezervu. „Ak človek má zabezpečenú finančnú rezervu, ktorá by mala pokryť 3 až 6 mesiacov jeho nákladov na život, môže začať investovať,” hovorí Štubňa. Pre tých, ktorí majú problémy s financiami, nemá zmysel uvažovať o investovaní. Prvotný cieľ by mal totiž byť zabezpečenie základných potrieb a vytvorenie rezervy.

Kľúčovým faktorom pred začatím investovania je stanovenie investičného cieľa. „Musíte vedieť, na čo investujete – či na dôchodok, na kúpu nehnuteľnosti alebo na vzdelanie detí,” upozorňuje Štubňa.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kolektívne investovanie: Ideálne pre začínajúcich investorov

Jedným z populárnych spôsobov investovania je kolektívne investovanie, ktoré je vhodné najmä pre začínajúcich investorov. Tento spôsob spočíva v tom, že viacerí investori spoločne investujú do investičného fondu a profesionálna správcovská spoločnosť sa postará o správu portfólia.

Pre ľudí, ktorí nemajú skúsenosti, je to ideálny spôsob, ako sa dostať na investičný trh bez nutnosti hlbších znalostí. Podľa Štubňu je to ideálny spôsob pre tých, ktorí chcú investovať bez toho, aby sa museli venovať detailnému výberu jednotlivých akcií alebo dlhopisov.

Investovanie do špekulatívnych nástrojov ako sú deriváty, forex alebo rozdielové zmluvy, predstavuje veľmi vysoké riziko.

„Tieto nástroje ponúkajú možnosť investovať s vysokou finančnou pákou, čo znamená, že aj malá investícia môže ovplyvniť veľkú sumu peňazí. Množstvo investorov však prichádza o kapitál, pretože riziko je veľmi vysoké,” varuje Štubňa. Podľa jeho slov sa až 75-85 % retailových investorov dostáva do straty pri obchodovaní s finančnými derivátmi.

Riziko investovania na základe odporúčaní influencerov

V súčasnosti sa na sociálnych sieťach a internete objavujú neodborné investičné odporúčania, ktoré čoraz viac ovplyvňujú spotrebiteľov. Tzv. „finfluenceri” (finanční influenceri) niekedy ponúkajú investičné tipy, ktoré môžu byť zavádzajúce a nebezpečné.

Prehľad na prvom mieste

„Nie každý influencer má odborné zručnosti na to, aby vám poradil pri investovaní. Preto je dôležité si overiť, či je odporúčaný produkt licencovaný a či máte jasný prehľad o tom, ako bude investícia generovať výnosy,” varuje odborník.

Investovanie môže byť výhodné, ale len vtedy, ak máte jasný cieľ a rozumiete rizikám. Dôležité je neinvestovať na základe impulsov a byť opatrný pri využívaní neodborných odporúčaní.

„Investujte postupne, v malých sumách, a vždy si overte licenciu spoločnosti, s ktorou investujete,” odporúča Ján Štubňa. Ak sa rozhodnete investovať, vyberte si vhodné produkty a rozložte svoje investície, aby ste minimalizovali riziko a maximalizovali výnosy.

Etoro AI akcieKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.