- Obchodovanie s kryptomenami prináša so sebou radu rizík a hrozieb.
- Pred obchodovaním by ste ich mali zvážiť.
- Tieto riziká síce nevieme úplne odstrániť, no vieme obmedziť ich dopad.
Obchodovanie s kryptomenami prináša so sebou radu rizík a hrozieb, ktoré by ste pred vstupom do tohto sveta mali zvážiť.
V článku sa preto pozrieme na hlavné riziká spojené s investovaním, obchodovaním a držaním kryptomien. Tieto riziká síce nevieme úplne odstrániť, no vieme obmedziť ich dopad.
Vo všeobecnosti platí, že neustálym vzdelávaním sa a dôkladným prieskumom ich viete potlačiť natoľko, aby výrazne nezasiahli vaše investičné aktivity.
Trhová volatilita
Kryptomenový trh sa často vyznačuje vysokou volatilitou, teda značnými cenovými výkyvmi. Tí, ktorí kryptomeny už vlastnia vedia, že ich portfólio môže zo dňa na deň získať na hodnote kľudne aj 50 %. No vysoká volatilita spôsobuje to, že rovnakú čiastku môžete o pár dní zase stratiť.
Práve tu do hry vstupuje najväčší priateľ aj nepriateľ v jednom – psychológia investora. Značné cenové výkyvy kryptomenového trhu pôsobia ako veľké lákadlo. Vidina rýchlych peňazí sa však často stáva likvidačnou. Z tohto dôvodu odporúčame investovať iba prostriedky, ktoré ste ochotní stratiť, nakoľko nikto nikdy nevie, ako sa bude cena vyvíjať počas ďalších dní.
Navštíviť projekt Pepe Unchained
Riziko straty prostriedkov dôsledkom podvodov
V prostredí digitálnych mien je dobré všímať si znakov, ktoré by mohli naznačovať podvodné aktivity. Hoci sa takéto vnímanie kryptomenového prostredia môže na prvý pohľad zdať zbytočné negatívne, je to spôsob, ktorý vám pomôže ochrániť vaše prostriedky.
Samozrejme, existuje množstvo legitímnych projektov, ktoré vám môžu priniesť 100-násobné zisky. No ak sa necháte zlákať tými nesprávnymi, je dosť možné, že svoje prostriedky už neuvidíte.
Ďalej sa môže stať, že kryptomenová burza, na ktorej obchodujete bude napadnutá hackermi. V prípade, že takýmto spôsobom prídete o svoje prostredky, renomované burzy zvyknú svojich klientov kompenzovať. Preto je dôležité využívať len overené a licencované kryptoburzy.
Nejasné regulačné prostredie
Nakoľko je kryptomenová trieda aktív relatívne nová, regulačné prostredie jednoducho nemalo dostatok času vyvinúť sa do takej miery, akou disponujú tradičné aktíva. To znamená, že v prípade straty kryptopeňaženky alebo odcudzenia kryptomien sa nemáte na koho obrátiť.
V prostredí Európskej únie sa síce môžeme sčasti oprieť o nový regulačný rámec MiCA, no ten stále nepokrýva trh komplexne. Ide však o prvú väčšiu regulačnú snahu, ktorá riziko kryptomenových podvodov znižuje.
Kryptomenová daň
Predtým ako zrealizujete nákup svojej prvej kryptomeny, odporúčame, aby ste si prešli podmienkami ich zdaňovania na Slovensku. V čase písania tohto článku je potrebné platiť okrem samotnej dane aj zdravotné odvody. Daňové zaťaženie zo zisku z kryptomien teda môže byť vysoké, nakoľko musíte zdaniť každú takúto transakciu.
Keď k 19 % dani pripočítame 15 % odvody do zdravotnej poisťovne, náhle odvádzame tretinu zisku štátu. Alternatívou investovania do Bitcoinu alebo Etheru môžu byť kryptomenové ETF s tým, že po roku ich držania nemusíte platiť žiadne dane.
No každé z týchto rizík a nevýhod sa dá do istej miery ovplyvniť a kontrolovať. Ako? Napríklad investovaním do legitímneho a perspektívneho projektu, ktorým je napríklad Pepe Unchained.
Výhody druhej vrstvy siete Pepe Unchained
Vývojári projektu Pepe Unchained sa cielene zamerali na sektor s meme coinami, nakoľko zisky v tomto sektore sú výrazne vyššie. To potvrdzuje aj fakt, že v predpredaji sa projektu podarilo vyzbierať už vyše 20,4 milióna dolárov.
Jadro platformy tvorí sieť druhej vrstvy Pepe Chain. Tá je postavená nad primárnou sieťou Ethereum. Výhod siete druhej vrsty (Layer 2) je hneď niekoľko. Prostredie Pepe Chain umožňuje vykonávať transakcie až 100-násobne rýchlejšie v porovnaní so sieťou Ethereum a to aj v čase vysokého zaťaženia. Prevody na sieti druhej vrstvy sa totiž vykonávajú mimo hlavného blockchainu.
Ďalšou výhodou Pepe Chain, z ktorej môžu profitovať najmä obchodníci vykonávajúci časté prevody, sú nízke transakčné poplatky. Túto výhodu dopĺňa tiež funkcia integrovaného vyhľadávača blokov. Ide o možnosť, s ktorou si budete môcť skontrolovať každú vykonanú transakciu na Pepe Chaine.
Táto funkcia prispieva k vyššej bezpečnosti celého ekosystému. Celkovú relevantnosť a zabezpečenie Pepe Unchained potvrdzujú aj audity smart kontraktu od spoločností Coinsult a SOLIDProof.
Okrem množstva výhod pre obchodníkov, vývojári projektu Pepe Unchained mysleli aj na developerov decentralizovaných aplikácií. S partnerským programom, ktorý platforma ponúkne, môžu developeri vyvíjať svoje projekty na sieti Pepe Chain. Prostedníctvom grantu navyše budú mať nárok aj na partnerské odmeny.
V súčasnej fáze predpredaja si môžete kúpiť natívny token PEPU za 0,0106 $. Hneď po nákupe tokeny môžete rovno uzamknúť do staking poolu a získať ročné pasívny výnosy až 109 %. Všetky podrobnosti o projekte a nákupe tokenu PEPU nájdete na webstránke Pepe Unchained.
Záver
S investovaním do kryptomien sa spájajú aj riziká, vrátane ich cenovej volatility, podvodov, nejasného regulačného prostredia aj daňových zaťažení. Dôkladný prieskum, vzdelávanie a opatrnosť však môžu tieto riziká zmierniť. Investujte preto iba toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť a zamerajte sa na perspektívne a legitímne projekty, akým je napríklad Pepe Unchained.
Článok vznikol v spolupráci s firmou Clickout.
Disclaimer: Tento článok je súčasť platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk. Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové. Obzvlášť investovanie do predpredaja (ICO). Zdôrazňujeme, aby ste si dôkladne preverili každý projekt a investovali iba to, o či si môžete dovoliť prísť!