Akcie na americkom trhu signalizujú počiatok silnej cenovej korekcie. Index S&P 500, ktorý reprezentuje 500 najväčších amerických firiem počas posledných 3 mesiacov klesol už o viac ako 10 %. Pokračujúci pokles amerických akcií možno pripísať niekoľkým hlavným faktorom, uvádza správa Finbold. Ktoré to sú?
Prečo akcie klesajú?
Jedným z hlavných faktorov prečo americké akcie klesajú je zhoršujúca sa makroekonomická situácia. Navyše, výnos 10-ročného štátneho dlhopisu USA dočasne prekonal rekord 5 %. Ide o negatívny signál pre akciový trh, pretože vyššie zisky pri bezrizikovom štátnom dlhu znižujú motiváciu nakupovať rizikové aktíva akými sú akcie.
Najväčšie technologické spoločnosti ako Microsoft, Alphabet a Meta Platforms oznámili svoje posledné štvrťročné príjmy. Po týchto správach akcie výrazne klesli, aj napriek tomu že niektoré z nich vykázali zisk. Avšak Alphabet zaznamenala prepad 200 miliárd dolárov v trhovej kapitalizácii v dôsledku nízkeho výnosu z cloudu.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Akcie opakujú rovnaký signál
Na grafe nižšie vidíme, že rastová trhová štruktúra je na konci a oficiálne sme svedkami korekcie. Cena otestovala predošlú hladinu supportu ako novú rezistenciu (červený kruh). Ide o typický signál potvrdenia cenového pádu. Najbližšie týždne tak zrejme bude trhová cena indexu S&P 500 hľadať dno tejto korekcie.
Naposledy sme mohli vidieť podobný cenový pokles počas septembra 2022, keď ale došlo k prepadu 19 % len za 60 dní. V súčasnosti sa S&P 500 obchoduje na hodnote 4 117 bodov, čo je zároveň najnižšia hodnota od 24. mája 2023. Podobný cenový signál ako v súčasnosti sme mohli vidieť aj vo februári 2022, keď cena oficiálne vstúpila do korekcie a vytvorila dlhodobý pád v hodnote až 27 %, ktorý trval približne 282 dní.
Ak sa zaujímate o túto tému viac do hĺbky, odporúčame prečítať aj nasledujúce články:
- Už sa to začalo. Akcie padajú po polročnom raste
- Akciové trhy uzavreli najhorší mesiac tohto roku
- Akciové trhy začali prudko padať
Čo ďalej očakávať?
Cenový rast, ktorý trh sprevádzal od októbra 2022 až do júla 2023 však nedokázal prekonať maximum z januára 2022, ktoré sa sformovalo na hodnote 4 818 bodov. To znamená, že dynamika nakupujúcich ustúpila a bola značne slabšia ako z roku 2021, keď však ceny poháňali stimuly Americkej centrálnej banky (FED).
Najdôležitejšie čo budeme sledovať najbližšie obdobie je, či korekcia dokáže udržať posledné minimum z októbra 2022 na úrovni 3 491 bodov. Ak áno, pravdepodobne budeme vidieť formovanie dlhodobej akumulačnej zóny, po ktorej môže nastať ďalší rast. Ak ho neudrží, korekcia môže byť masívna.
Mohlo by ťa zaujímať: Európske akcie ukončili najhorší kvartál v roku. Aká je príčina pádu cien?