Akcie zarobili za dva mesiace toľko, ako bežne za celý rok. Hrozí prasknutie bubliny?

  • Akcie zarobili za dva mesiace toľko, ako zvyknú za jeden celý rok.
  • Analytici upozorňujú na signály, ktoré naznačujú, že trh sa prehrieva.
Novinky Akcie vykazujú signály, že trh sa prehrieva
Akcie vykazujú signály, že trh sa prehrieva. Zdroj: shutterstock.com/Ioana Davies (Drutu)
Anycoin pc bannerBitmarkets

Akcie majú za sebou silný začiatok roka. Hlavný americký akciový index S&P 500 posilnil za prvé dva mesiace o 6,5 %, čo je približne toľko, koľko bežne zarobí za celý rok. Tento vývoj je poháňaný optimizmom a aktuálnymi horúcimi témami ako umelá inteligencia či liečenie obezity, priblížil v aktuálnom komentári akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

Nedávny výrazný úspech spoločnosti Nvidia spolu s vysokým ocenením amerických akcií však môžu byť podľa analytika signálom, že akciový trh sa príliš zahrieva. To vyvoláva obavy z potenciálneho prasknutia bubliny, podobne ako tomu bolo v ére dot-com. Obdobné úrovne ocenenia v minulosti tiež viedli k záporným reálnym výnosom po zohľadnení inflácie.

„Americké akcie sú teraz výrazne drahšie v porovnaní s priemerným ocenením od roku 1992. V skutočnosti americké akcie dosiahli na úroveň, ktorú sme pozorovali len počas dot-com bubliny a technologickej bubliny počas pandémie v roku 2021,” zhodnotil Garnry.

Cena, ktorú sú investori ochotní zaplatiť, je poháňaná technologickými spoločnosťami, ktoré čoraz viac dominujú americkým akciovým indexom. Dosahujú totiž vysokú ziskovú maržu a čím je vyššia, tým viac sú kupujúci ochotní zaplatiť za jeden dolár tržieb. „To prirodzene vedie k záverom, že veľká časť súčasnej cenovej hladiny amerických akcií visí na predpoklade, že americké technologické spoločnosti si dokážu udržať svoje nezvyklo vysoké ziskové rozpätie,” vysvetlil odborník.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Po zohľadnení inflácie nie sú akcie ziskové

Pripomenul, že akciový trh v USA dosiahol vrchol z hľadiska oceňovania v decembri 2021, teda tesne pred veľkou cenovou korekciou po tom, ako začali stúpať úrokové sadzby. Od tohto obdobia index S&P 500 zarobil ročne 2,4 %, zatiaľ čo inflácia v Spojených štátoch sa vyšplhala na 5 %. Akcie tak prinášajú majiteľom záporný ročný reálny výnos vo výške 2,6 %.

Investori by tak podľa analytika mali premýšľať o tom, ako diverzifikovať svoje portfólio, aby zohľadnili riziko hroziaceho poklesu oceňovania amerických akcií, najmä tých technologických. Možností je podľa neho niekoľko. Môžu napríklad znížiť investície do akcií a zvýšiť investície do dlhopisov. Prípadne znížiť expozíciu voči americkým akciám a navýšiť expozíciu voči európskym akciám, ktoré majú menej cyklický profil a nižšie ocenenie, priblížil Garnry.

Prečítajte si aj: Bitcoin totálne vybuchol, jeho cena atakuje nové historické maximum

Kvakomat PC bannertxb