- Priemerná cena garáže na Slovensku dosahuje 23 864 eur.
- Návratnosť investície do garáže môže byť lepšia než pri byte.
- Garáže v centre veľkých miest prinášajú mesačný prenájom 200-300 eur.
Posledným faktorom, ktorý je však kľúčový je lokalita. Ak chceme svoje auto parkovať niekde, kde ho nebude také ľahké ukradnúť, mali by sme zvoliť pre kúpu lokalitu s vyšším pohybom ľudí, ideálne niekde v dosahu kamier mestskej polície.
Garáže v tmavej uličke niekde za mestom nie sú ideálnou voľbou na parkovanie auta.
Práve lokalita garáže môže predávajúcemu spôsobiť vrásky na čele. Je totiž náročné predať garáž v lokalite, v ktorej by ste si nekúpili ani byt.
Telek hovorí, že ak sa garáž nachádza ďalej od mesta alebo od sídliska, prípadne v tmavej uličke, nie je o ňu záujem, a z pohľadu predávajúceho je problémom teda neuspokojivá predstava o cene.
Dobrou správou však je, že predať sa dá všetko. Ide o vec ponuky, dopytu a ceny.
Zmluva z internetu sa nevypláca
Hoci sa na internete nachádza množstvo „zaručených vzorov” a šablón, podľa Teleka by ste sa na ne nemali spoliehať. Kvalitnú zmluvu, ktorá ochráni rovnako kupujúceho, ako aj predávajúceho, vypracuje advokát.
V prípade, že by v budúcnosti došlo k nejakému problému, pár stoviek eur za kvalitnú zmluvu predávajúci ľutovať nebude. Zmluva by mala obsahovať označenie zmluvných strán, označenie a popis nehnuteľnosti (garáže) a úpravu práv k pozemku na ktorom garáž stojí, popis technického stavu, kúpnu cenu, termín a spôsob jej úrady, ako aj odovzdania nehnuteľnosti kupujúcemu, osobitné dojednania medzi zmluvnými stranami a tiež ošetrenie rôznych prípadných budúcich negatívnych situácií, ktoré môžu nastať u oboch zmluvných strán.
Ktoré lokality sú najlukratívnejšie?
Samozrejme, že ide o lokality v centrách veľkých miest. V týchto prípadoch môže majiteľ za prenájom pýtať aj 200 až 300 eur mesačne. Dôvodom je práve nedostatok parkovacích miest.
Takáto garáže má predpoklad aj na výrazný nárast ceny v budúcnosti, pretože mestá sa síce rozširujú všetkými možnými smermi, pripájajú k sebe satelitné obce, avšak centrum centra bude vždy len jedno – to už nenafúknete. A mať garáž v takejto lokalite je z investičného pohľadu ako mať zlaté vajce.
Lokalita garáže a jej stav idú tiež ruka v ruke. Čím je totiž lokalita lepšia, tým menší problém je technický stav garáže pri predaji. Pokiaľ sa v garáži nachádza aj elektrické pripojenie, odborník odporúča kupujúcim, aby pred kúpou nechali skontrolovať jej stav odborníkom. Tiež sa odporúča vypracovať revíznu správu k elektro inštalácii.
Na cenu však vplýva aj stav garáže.
Pri porovnaní garáže stojacej samostatne a garážového domu je to najmä o preferencii kupujúceho – niektosi ochotne priplatí za kamerový systém garážového domu prípadne strážnu službu, niekomu vyhovuje „súkromie” ktoré ponúka samostatne stojaca garáž za mestom
Podľa odborníka je o ponuku a dopyt. Ako už totiž uviedol vyššie, predať sa dá čokoľvek, vždy ide len o otázku ceny.
Dodáva však, že z investičného pohľadu je zaujímavejšie mať miesto v garážovom dome v centre veľkého mesta, ako samostatne stojacu garáž za mestom.
V poslednom rade má lokalita vplyv aj na rýchlosť predaja garáže. Ak sa nachádza v dobrej lokalite, jej predaj je rýchly aj napriek vysokej cene. Vo všeobecnosti však platí, že predaj garáže trvá kratšie ako predaj bytu. Dôvodom je najmä nižšia cena a širšie spektrum potenciálnych kupujúcich.
Garáž taktiež nie je možné kúpiť na štandardnú hypotéku – teda kto kupuje garáž má hotovosť. Odpadá riziko neschválenia úveru ako aj prípadných časových prieťahov súvisiacich s bankou – pri porovnaní s predajom bytu. Ak máte garáž v dobrej a žiadanej lokalite a spolupracujete so skúseným realitným maklérom, ktorý vie ako, komu a za koľko ponúknuť vašu nehnuteľnosť, predať garáž za 2-3 mesiace by nemal byť žiadny problém.