- Priemerná cena garáže na Slovensku dosahuje 23 864 eur.
- Návratnosť investície do garáže môže byť lepšia než pri byte.
- Garáže v centre veľkých miest prinášajú mesačný prenájom 200-300 eur.
Parkovanie v slovenských mestách sa stáva čoraz väčšou výzvou a tento trend sa výrazne odráža aj na cenách garáží.
Aktuálne dáta odhaľujú dramatické cenové rozdiely medzi jednotlivými regiónmi, pričom hlavné mesto Bratislava výrazne prevyšuje celoslovenský priemer. Zatiaľ čo priemerná cena garáže na Slovensku dosahuje 23 864 eur, v niektorých lokalitách sa táto suma môže vyšplhať až na dvojnásobok.
Tento fenomén nie je náhodný – odzrkadľuje rastúcu urbanizáciu, zvyšujúci sa počet automobilov a obmedzené možnosti parkovania v mestských aglomeráciách. S postupujúcou modernizáciou miest a zahusťovaním zástavby sa garáže stávajú nielen praktickou nevyhnutnosťou, ale aj zaujímavou investičnou príležitosťou.
K tejto téme sme oslovili realitného experta Mateja Teleka, ktorý hneď v úvode vysvetlil, že vývoj cien garáží v hrubých rysoch kopíroval vývoj cien rezidenčných nehnuteľností. Cena garáží z roka na rok rástla, čo môžeme pripísať najmä nedostatku parkovacích možností v mestách a na sídliskách
Tento nedostatok parkovacích možností sa spája najmä so skutočnosťou, že v časoch, keď sa projektovala rezidenčná výstavba starých socialistických bytoviek, parkovalo pred bytovkou so 40 bytmi maximálne 4-5 áut.
Situácia je však dnes iná, keďže väčšina rodín žijúcich v mestách má vlastné auto. „Ak k tomu pridáme napr. ďalšie auto v rodine, či služobné auto u niektorých obyvateľov bytovky, dostaneme sa niekde na priemer 1,5 auta na 1 byt. Tomu parkovacie kapacity zďaleka nezodpovedajú,” dodáva odborník.
Záujem o garáže je tak prirodzene vyšší, čo platí najmä vo veľkých mestách. Ponuka je však nižšia ako tento záujem, takže nárast cien garáží spôsobuje najmä tento faktor.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Garáž ako investičná príležitosť
Pokiaľ ste nad tým nikdy nerozmýšľali, urobili ste chybu. Garáže totiž podľa Teleka určite možno vnímať ako dobrú investičnú príležitosť.
„Práve vďaka nedostatku parkovacích miest a pribúdajúcemu počtu áut pred panelákmi môžeme garáže považovať za vynikajúcu investičnú príležitosť,” hovorí a dodáva, že z investorského pohľadu ide o komoditu, ktorá môže byť zaujímavá aj pre menších investorov, ktorí chcú zhodnotiť svoj kapitál nárastom ich ceny ako aj príjmom z nájomného, no nemajú dostatočný rozpočet na kúpu investičnej nehnuteľnosti – bytu.
Čo sa však týka návratnosti tejto investície, v tomto prípade nemožno pristúpiť ku generalizácie. V ponuke realitných kancelárií sa totiž nachádza garáž v Bratislave za 150-tisíc eur, no aj garáž v Handlovej za 3 000 eur.
Ako príklad návratnosti však expert poukazuje na garáže v Lučenci, kde sídli jeho realitná kancelária Quickreal.
„Priemerná cena garáže sa pohybuje v závislosti od lokality niekde na úrovni 14 000 eur. Prenajať je takúto garáže možné za cca 70 eur mesačne,” vysvetľuje s tým, že hoci sa to môže javiť ako nízka suma, za garáž sa neplatí inkaso.
V tomto prípade je teda pri investičnej kúpe návratnosť na úrovni zhruba 6 % ročne, čo je na slovenské pomery slušné číslo. Ide dokonca o číslo, ktoré je často lepšie ako to, ktoré dokáže investor dosiahnuť pri kúpe bytu.
Telek vysvetľuje, že čistá návratnosť len z príjmu z prenájmu teda bude trvať cca 17 rokov, no je potrebné mať na pamäti aj nárast ceny garáže v čase.
Pred 8 rokmi som garáž, ktorá dnes stojí 14 000 eur mal problém predať za 4 000 eur, takže ak zohľadníme aj budúci rast ceny v kombinácii s nájomným, aj pri menej priaznivom scenári bude návratnosť investície niekde okolo 10 rokov.
Pri kúpe garáže dávajte pozor na tieto veci
Pokiaľ zvažujete kúpu garáže, podľa odborníka by ste si mali dávať pozor na to, na čo pri kúpe akejkoľvek inej nehnuteľnosti. Ide o dve kategórie.
V prvom prípade je to právny stav. Tu by ste si mali preveriť, či garáž predáva jej skutočný majiteľ, čo sa dá zistiť z listu vlastníctva. Ak uvidíte na liste vlastníctva exekúciu, výkon záložného práva alebo inú ťarchu, mali by ste spozornieť. Tie faktory totiž môžu skomplikovať prevod vlastníckeho práva alebo pripraviť vás ako budúceho kupcu o peniaze.
Zároveň sa sústreďte na to, či je vlastník garáže zároveň vlastníkom pozemku, na ktorom sa garáž nachádza, a či je predmetom predaja aj tento pozemok.
„Pri garážach stojacich mimo verejných komunikácii je dôležité taktiež zistiť, či vlastník garáže má legálne právo prechodu a prejazdu na prístupovú cestu ku garáži. Mohlo by sa totiž stať, že jedného dňa vlastník takejto cesty postaví na pozemku rampu alebo plot a ku svojej garáži sa dostanete len veľmi ťažko,” ozrejmuje Telek.
Aj z vyššie uvedených dôvodov teda nie je na škodu obrátiť sa na kvalitného realitného makléra s dobrými referenciami či priamo na advokáta, ktorý bude zabezpečovať prevod.
V druhom prípade sa zamerajte na technický stav nehnuteľnosti. Konkrétne ide o vlhké múry, ktoré spôsobuje nedostatočná izolácia, no aj statické praskliny na stenách. Tie môžu kupujúcemu spôsobiť nemalé výdavky.
Za zmienku však stoja aj elektrické rozvody či funkčnosť automatickej garážovej brány.