Beriete si na dovolenku vyššiu hotovosť? Pozor, pribudne vám nová povinnosť

  • Tieto pravidlá by mali platiť v celej Európskej únii.
  • Dôvod ich zavedenia je jednoduchý.
Ekonomika Ak si beriete na dovolenku vyššiu hotovosť, pribudne vám nová povinnosť
Ak si beriete na dovolenku vyššiu hotovosť, pribudne vám nová povinnosť. Zdroj: Shutterstock.com/Dean Drobot, OlegD
BITmarkets BITmarkets

V legislatíve by sa mala zaviesť povinnosť deklarovať peniaze v hotovosti pri ich prenose cez vnútornú hranicu Európskej únie.

Ako uvádza portál teraz.sk, nepodriadenie sa výzve ozbrojeného príslušníka finančnej správy na oznamovanie prepravy hotovosti nad 10 000 eur alebo poskytnutie nepravdivých informácií o jej sume by mohlo byť považované za priestupok.

Bezpečnostné opatrenia

Táto informácia vyplýva z navrhovaných zmien v zákonoch, ktoré sú súčasťou novely zákona o boji proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu. Aktuálny materiál je momentálne predmetom konzultácie medzi rôznymi rezortmi.

Ministerstvo vnútra zdôvodnilo potrebu novely zákona o finančnej správe negatívnym hodnotením od Výboru Moneyval. Podľa hodnotiacej správy Výboru Moneyval v regióne V4 existuje významný tok hotovosti, ktorý sa používa na financovanie obchodu s bielym mäsom, obchodu so zbraňami, drogami a terorizmu.

Taktiež z hodnotiacej správy vyplýva, že Slovenská republika neprijala dostatočné opatrenia na zvýšenie kontroly nad tokom hotovosti.

Okrem nedostatkov identifikovaných Výborom Moneyval sa navrhuje zahrnúť medzi politicky exponované osoby aj blízkeho príbuzného takejto osoby. Plánuje sa tiež definovať pojem osoba usadená v krajine s vysokým rizikom.

Navyše sa upresňujú povinnosti pri vykonávaní cezhraničných korešpondenčných vzťahov a pri vypracovaní programu vlastnej činnosti povinných osôb.

Cieľom novely je implementovať do slovenskej legislatívy európske smernice a zahrnúť poskytovateľov služieb kryptoaktív medzi finančné inštitúcie. Títo poskytovatelia by mali nové povinnosti na zmiernenie rizík spojených s legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a financovaním terorizmu. Osobitná pozornosť sa venuje aj cezhraničným korešpondenčným vzťahom, ktoré zahŕňajú poskytovanie služieb kryptoaktív.

V návrhu zákona sa v súvislosti s nedostatkami pri implementácii inej európskej smernice napríklad rozširuje definícia konečného užívateľa výhod v prípade zvereneckého fondu zriadeného podľa práva iného štátu.

Taktiež sa stanovuje povinnosť orgánov kontroly spolupracovať s orgánmi kontroly členského štátu, v ktorom má zahraničná povinná osoba sídlo, a finančnej spravodajskej jednotke spolupracovať s Európskou centrálnou bankou.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Oplatí sa brať si na dovolenku hotovsť?

Ak sa chystáte na dovolenku a uvažujete nad tým, či sa v danej krajine oplatí viac platiť kartou alebo v hotovosti, máme pre vás odpoveď.

Podľa portálu teraz.sk ide o kartu. Samozrejme, kým odídete do zahraničia, mali by ste si overiť platnosť platobnej karty a nastavenie limitov

Právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Sylvia Ďatelinková upozornila na túto problematiku. „Doporučujem tiež skontrolovať poplatky za výber hotovosti z bankomatu v krajine, kam sa chystáte cestovať. Je dobré mať so sebou aspoň dva druhy platobných kariet – debetnú a kreditnú, ideálne od rôznych poskytovateľov,” zdôraznila.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: teraz.skTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.