Ak ochoriete, dávku PN dostať nemusíte. Pozor si dávajte na tieto veci

  • Samotné vystavenie ePN lekárom sa automaticky považuje za žiadosť o dávku.
  • PN po novom môžu vystavovať aj špecialisti a zubári.
  • Pozrite sa, kedy vám hrozí, že dávku nedostanete.
Novinky Ak ochoriete, dávku PN dostať nemusíte
Ak ochoriete, dávku PN dostať nemusíte. Zdroj: Shutterstock.com/aslysun, earth phakphum
Kvakomat PC bannerBitmarkets

S príchodom chladnejšieho počasia a nárastom respiračných ochorení Sociálna poisťovňa očakáva zvýšený počet práceneschopností (PN). Nie každý však má automaticky nárok na nemocenské dávky. Kto, za akých podmienok a prečo môže o tieto dávky prísť? Téme sa venoval denník Pravda.

Nárok na nemocenské má v zásade každý zamestnanec, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), dobrovoľne nemocensky poistená osoba a fyzická osoba v ochrannej lehote. Ochranná lehota trvá spravidla sedem dní po skončení nemocenského poistenia. To môže byť dôležité napríklad pre ľudí, ktorí práve ukončili pracovný pomer.

Podmienky, ktoré musíte spĺňať

Aby ste mali nárok na platenú PN, musíte spĺňať niekoľko kľúčových podmienok. V prvom rade musíte mať lekárom potvrdenú dočasnú práceneschopnosť. Zároveň musíte byť ku dňu vzniku dôvodu na poskytovanie nemocenského nemocensky poistený alebo v spomínanej ochrannej lehote.

Zatiaľ čo u zamestnancov Sociálna poisťovňa nesleduje, či za nich zamestnávateľ nemocenské poistenie zaplatil, situácia je podstatne prísnejšia pre SZČO a dobrovoľne poistené osoby. SZČO musia mať nemocenské poistenie zaplatené včas, v správnej výške a nesmú mať voči Sociálnej poisťovni dlh väčší ako 5 eur.

Pre dobrovoľne poistené osoby platí navyše podmienka, že v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN boli nemocensky poistené minimálne 270 dní.

Výhodou je, že od roku 2024 funguje systém elektronickej PN (ePN), ktorý výrazne zjednodušil celý proces. Pacient už nemusí s potvrdeným tlačivom chodiť do práce alebo do Sociálnej poisťovne. Tento systém je obzvlášť užitočný v prípadoch náhlej hospitalizácie, keď práceneschopnosť môže vybaviť priamo ošetrujúci lekár v nemocnici.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kto môže vystaviť PN?

Od roku 2024 došlo k ďalšiemu významnému zlepšeniu. Okruh lekárov oprávnených vystaviť PN sa rozšíril. Okrem všeobecných lekárov, gynekológov a nemocničných lekárov môžu teraz ePN vystaviť aj lekári špecialisti a dokonca zubní lekári v rámci poskytovania špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

To znamená, že ak máte napríklad problémy so srdcom alebo tráviacim traktom, môžete navštíviť priamo svojho špecialistu. Ten poistencovi vystaví ePN bez nutnosti návštevy všeobecného lekára.

Ďalšou výhodou elektronického systému je, že samotné vystavenie ePN lekárom sa automaticky považuje za žiadosť o dávku. Pacienti už nemusia predkladať Sociálnej poisťovni osobitnú žiadosť o výplatu nemocenskej dávky.

Je dôležité spomenúť, že nárok na ošetrovné majú poistenci aj v prípade, že sa musia starať o choré dieťa, manžela, súrodenca alebo rodiča. Existujú dva typy ošetrovného – krátkodobé so starostlivosťou do 14 dní a dlhodobé so starostlivosťou až do 90 dní.

Napriek týmto pozitívnym zmenám a zjednodušeniam systému zostávajú podmienky nároku na nemocenské dávky pomerne prísne, najmä pre SZČO a dobrovoľne poistené osoby. Je preto dôležité, aby si poistenci dôsledne plnili svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni. Taltiež by mali poznať podmienky, za ktorých majú na dávky nárok.

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.