Ak máte doma túto potravinu, nejedzte ju. Potravinové reťazce ju sťahujú z predaja

  • Obchody po Slovensku a Česku sťahujú z predaja populárnu ryžu.
  • Namerali v nej zvýšené hodnoty nebezpečnej látky.
Off topic Ak máte doma túto ryžu, nejedzte ju
Ak máte doma túto ryžu, nejedzte ju. Zdroj: Shutterstock.com/Amarita, hedgehog94
Okazio PCBitmarkets

Portál HNonline sa venoval problematike očakávaného zdražovania populárnej prílohy Slovákov, ktorá má svoje historické korene v ďalekej Číne. Ide o cenu ryže, ktorá nedávno dosiahla 15-ročný rekord.

Januárová cena ryže prekročila sumu 600 dolárov za tonu, pričom takúto hodnotu naposledy dosiahla v roku 2008, kedy to bolo 635 dolárov za tonu. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvniť túto cenu.

O ryži vieme, že sa pestuje predovšetkým v Číne, Indonézii, Bangladéši a Thajsku. Nejde však o krajiny, ktoré stoja za týmto výrazným zdražovaním. Dôvodom je India, ktorej premiér Naréndra Mód zakázal vývoz niektorých potravín. Okrem ryže ide aj o cukor, cibuľu a pšenicu.

Navyše, na vysokú cenu ryže vplýva nielen súčasný politický kontext týkajúci sa volieb, ale aj fenomén El Niño. Tento meteorologický jav spôsobuje suché obdobie v Ázii, čo nepriaznivo ovplyvňuje úrodu a prispieva k výkyvom v cene ryže.

Existujú však aj pozitívne vyhliadky. Celosvetová produkcia ryže by sa mala tento rok zvýšiť, čo by malo viesť k stabilizácii ceny. Avšak nepredvídateľné počasie môže situáciu skomplikovať.

Na porovnanie, v roku 2022 ryža priemerne stála 1,91 eura za kilogram. V roku 2023 sa táto cena zvýšila na 2,22 eura za kilogram, čo predstavuje nárast o 16 percent.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.