- Ide o akúsi alternatívu k lokálnym tretím pilierom.
- Európsky dôchodok má určenú likviditu a možnosť výplaty, ktoré sú viazané na dôchodkový vek.
Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt predstavuje dobrovoľné sporenie na dôchodok, ktoré využíva rôzne sporiace a investičné nástroje. Jeho prednosťou je možnosť preniesť ho medzi krajinami Európskej únie. Téme sa venoval portál Správy RTVS.
Spoluzakladateľ Finax Radoslav Kasík vysvetľuje, že tento dôchodok je určený pre všetkých ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoj dôchodok. Ozrejmuje, že ide o akúsi alternatívu k lokálnym tretím pilierom.
Podľa Kasíka je európsky dôchodok vďaka svojim parametrom primárne určený pre mladých ľudí, ktorí majú v pláne stráviť časť svojej kariéry v zahraničí.
Okrem mladých ľudí ho však za zaujímavý môžu považovať aj zamestnanci, ktorí pracujú v nadnárodných firmách, no tiež cudzinci, ktorí pracujú v rôznych krajinách. Na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt môže prispievať aj zamestnávateľ.
Odborník ďalej vysvetľuje, že podľa jeho názoru je najatraktívnejšou formou investovanie do indexových fondov podobným spôsobom, ako je to dnes v druhom a treťom pilieri.
„Dôvody sú hlavne náklady, široko rozložené riziko aj dlhodobo zaujímavý výnos,” priblížil Kasík.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Ako sa tento dôchodok vypláca?
Európsky dôchodok má určenú likviditu a možnosť výplaty, ktoré sú viazané na dôchodkový vek. Podľa Kasíka musí byť minimálne päť rokov postupného čerpania po začatí dôchodku. Možný je však aj jednorazový výber. Ten sa dá zrealizovať len v prípade, že suma nie je vyššia ako štvornásobok priemernej mesačnej mzdy.
Dobrou správou však je, že existujú aj výnimky, ktoré umožňujú aj predčasný výber európskeho dôchodku. Medzi tieto výnimky patrí napríklad invalidita, zdravotné postihnutie, no aj vyšší vek či dlhodobá nezamestnanosť. Tá sa definuje ako vek 57 rokov s minimálne 12 mesiacmi bez práce.
Podľa neho sú príspevky sporiteľa, rovnako ako v treťom pilieri, teda v doplnkovom dôchodkovom sporení, odpočítateľné zo základu dane, a to maximálne do výšky 180 eur ročne.
„Čo robí európsky dôchodok možno zaujímavejším, je jeho riadenie podľa európskej legislatívy. To znamená, že národné politické nálady alebo lokálne preferencie nemajú vplyv na zmenu legislatívy, čím sa zabezpečuje ochrana týchto aktív,” uzavrel.
Slovensko – raj dôchodcov
V súčasnosti dostáva každý tretí obyvateľ Slovenskej republiky dôchodok zo štátnej sociálnej ochrany, čo predstavuje približne 33 % obyvateľstva. Ide o najvyššie percento v EÚ. Celkové výdavky na dôchodky tvoria takmer 9 % HDP, čo ich radí medzi najnižšie hodnoty v EÚ, uvádza portál Teraz.sk.
V EÚ aspoň jeden typ dôchodku poberal každý štvrtý obyvateľ, čo predstavuje 27,2 % populácie EÚ. Slovensko malo najväčší podiel poberateľov dôchodkov v celej EÚ. Štát vyplácal aspoň jeden typ dôchodku až 33,2 % obyvateľov Slovenska, čo bolo podobné percentuálne rozloženie ako v Luxembursku, Litve a Estónsku, kde poberatelia dôchodkov tvorili 32 až 33 % obyvateľov.