Brusel narazil na odpor krajín EÚ. Štáty si nechcú nechať diktovať kontrolu spotreby energie

Ekonomika Brusel narazil na odpor krajín EÚ. Štáty si nechcú nechať diktovať kontrolu spotreby energie
Brusel narazil na odpor krajín EÚ. Štáty si nechcú nechať diktovať kontrolu spotreby energie. Zdroj: shutterstock.com/PalSand
BitmarketsBitmarkets

Niektoré členské krajiny EÚ sa postavili na odpor voči snahe Bruselu o zníženie spotreby plynu z Ruska. Stalo sa tak po tom, čo Európska komisia minulý týždeň navrhla, aby členské štáty od augusta do marca znížili spotrebu plynu o 15 %. O správe informovala agentúra TASR s odvolaním sa na Reuters.

EÚ narazila na odpor

Napriek závislosti členských štátov EÚ na dodávkach plynu z Ruska sa Brusel v kontexte geopolitickej vojny na Ukrajine usiluje znížiť dodávky a vyzýva štáty, aby od leta znížili do jesene spotrebu plynu o 15 %. Keďže dodávky z Ruska sa stávajú čoraz viac neistejšími a podľa niektorých analytikov ich Kremeľ využije ako geopolitickú zbraň, štáty sú nútené hľadať alternatívy a znižovať svoju spotrebu. Snahy vedenia EÚ však narazili na odpor členských štátov a ich vlád, ktoré nie sú ochotné nechať si Bruselom „kontrolovať spotrebu energie”, ako uviedla TASR.

O upravenom návrh by sa mali začať diskusie budúci pondelok. Podľa agentúry Reuters by sa mala zohľadňovať dobrovoľnosť členských štátov spolu so stanovením istých povinných cieľov. Do úvahy vstupuje aj rad výnimiek. Štáty, ktoré majú veľké zásoby uskladneného plynu, nebudú mať také obmedzenia spotreby plynu, ako ostatné.

Reakcie diplomatov na zmenu pôvodného návrhu sú rôzne, pričom niektorí sú radi, že sa diskutuje o výnimkách, ktoré sú vzhľadom na rôznorodosť zásob a energetickú previazanosť štátov EÚ pochopiteľné. Na druhej strane, niektorí diplomati sú rozsahom výnimiek znepokojení. O návrhu sa bude rokovať 26. 7. a aby sa stal zákonom, musia ho schváliť predstavitelia 15 veľkých krajín Európskej únie.

Čítaj ďalej: Analytik Coin Bureau: SEC ohrozuje celý krypto-sektor, dno medvedieho trhu sme nedosiahli

Okazio PCtxb