Popularita Bitcoinu je na maxime a po tom, čo Tesla oznámila nákup za 1,5 miliardy dolárov, všetci šalejú. Bitcoiny sa posielajú hore-dole a poplatky veĺmi rýchlo rastú. Mediánový poplatok (cca taký teraz platí väčšina ľudí) sa včera pohyboval okolo 13 $ a čoskoro pravdepodobne dosiahne historické maximum. Ach jaj, zrovna na toto ATH sme sa vôbec netešili.
Pripravme sa na obrovské poplatky za transakcie, pretože riešenie stále neexistuje!
Opakuje sa tak situácia z roku 2017. Aj vtedy bola transakčná sieť najväčšej kryptomeny preťažená a ľudia za prevody platili desiatky dolárov.
Hlasovali ste už v našej ankete? Kedy podľa vás kapitalizácia Bitcoinu presiahne 1 000 000 000 000 dolárov?
Situácia bdue tentokrát ešte horšia. Ak sa náhodou tretíkrát zopakuje história a Bitcoin bude stúpať do konca roka, radšej si ani nechcite predstaviť, koľko budeme platiť za prevody. Ale desiatky dolárov to určite nebudú.
V mempoole Bitcoinu teraz na schválenie čaká 125 000 transakcií. Dúfam, že situácia na trhu sa trochu upokojí a mineri tento náklad stihnú vyčistiť.
Lightning Nework a škálovanie výkonu transakčnej siete Bitcoinu
Po katastrofe z roku 2017, ktorá mala čiastočne prsty v následnom prepade, vývojári z Bitcoin Core prisľúbili riešenie. Novú sieť, ktorá bdue fungovať ako druhá vrstva a odľahčí primárny blockchain. Táto sieť dostana názov Lightning Network a i keď jej vývoj dlhú dobu vyzeral nádejne, ešte stále nefunguje.
Lightning Network je mokrý sen každého Bitcoin maximalistu. Technológia, ktorá umožní škálovanie, okamžité potvrdzovanie platieb a minimálne, takmer nulové, poplatky. Dokonca aj existujú peńaženky, ktoré túto technológiu implementovali. Napríklad Blue Wallet.
Všetky novinky o Lightning Network nájdete tu.
Bohužiaľ, Lightning Network je momentálne vhodná iba na malé transakcie a takmer nikto túto technológiu nepoužíva. A tak sa nám opäť zopakuje katastrofa z roku 2017. A tentokrát to bude oveľa, oveľa horšie.
To je však dobrá správa pre menšie altcoiny, ktoré zvládajú viac transakcií. Taký Litecoin má 4 MB bloky a tvoria sa štyri za desať minút. Vďaka tomu zvládne spracovať 16x viac transakcií, ako Bitcoin.
Hmm a prečo vlastne Tesla nakupovala Bitcoiny? Do tejto kryptomeny vložila približne 15,1% svojich peńažných rezerv a finančným expertom to vôbec nejde do hlavy:
Finančným expertom nejde do hlavy nákup $1,5 miliardy Bitcoinov od Tesly – Prečo to len urobili?