Najznámejšie Ponzi schémy histórie

Novinky Najznámejšie Ponzi schémy histórie
Najznámejšie Ponzi schémy histórie Zdroj: shutterstock.com/rudall30
Okazio PCBitmarkets

Mnohí priaznivci kryptomien sa do tejto „hry” zapojili iba kvôli tomu, aby zarobili čo najviac peňazí, ideálne čo najrýchlejšie. Napriek tomu, že kryptomeny ponúkajú veľké množstvo ciest na to, aby ľudia zbohatli, nájdu sa aj takí, ktorí sa snažia nájsť ešte rýchlejšie cesty. Tými bývajú najmä podvody. Tento článok sa bude venovať detailom o Ponzi schémach a najväčším Ponzi schémam histórie.

Čo sú Ponzi schémy?

Ponzi schéma je druh podvodnej operácie, ktorá sľubuje investorom neuveriteľne vysoké výnosy v pomerne krátkom čase. Tieto výnosy nie sú vytvárané reálnymi finančnými operáciami alebo generovaním príjmu z predaja produktov, ale sú vyplácané iba z toho, čo vložia neskorší investori.

Ľudia alebo spoločnosti zaoberajúce sa Ponzi schémami vkladajú všetok svoj čas a energiu do hľadania nových investorov a rozširovania siete. Do momentu, kým sa im to darí, Ponzi schéma pôvodným investorom naozaj vynáša peniaze (aj keď podvodom). Väčšina investorov totiž svoj vklad nevyberie veľmi dlhú dobu. Potom čo investori vidia svoje zisky, nikto z nich nevyberá svoje peniaze. Reinvestícia je pre nich veľmi prirodzená, čo vyhovuje najmä „organizátorom” tohto podvodu.

Avšak v okamihu, keď noví investori prestanú prichádzať do systému/siete, celá schéma spadne a väčšina investorov príde o peniaze. Rovnako môže Ponzi schéma skrachovať aj v prípade, že veľký počet investorov sa rozhodne svoje peniaze vybrať naraz. Ďalším možným spôsobom ako môže Ponzi schéma skončiť je, že sa propagátori tohto podvodu vyparia aj s peniazmi.

Vzhľadom na to, že Ponzi schémy sú v mnohých krajinách nelegálne, skončia oveľa skôr, ako sa dostanú do bodu, kedy skrachujú. Vo väčšine prípadov sa o koniec postarajú úrady, ktoré dané podvody vedia s predstihom odhaliť a zastaviť.

Charles Ponzi

Korene Ponzi schémy siahajú až do roku 1919. Práve v tomto roku sa začala rodiť prvá Ponzi schéma. Charles Ponzi, taliansky emigrant v USA, kde pracoval ako poštár, vynašiel spôsob ako špekulovať s medzinárodnými poštovými kupónmi. Tie mali podľa Charlesa financovať zisky, ktoré mali neskôr investorom predstavovať výnosy.

Iba v priebehu jedného roka sa Ponzimu podarilo vyzbierať sumu až 15 miliónov dolárov od takmer 40 000 rôznych investorov v USA. V roku 2007 by táto suma predstavovala čiastku zhruba 174 miliónov dolárov. To že sa mu podarilo vyzbierať také množstvo nie je náhodou. Ponzi totiž sľuboval 50% zisk v priebehu 45 dní alebo dokonca 100% zisk do 90 dní. Jeho spoločnosť Securities Exchange Company však skončila okamžite po začatí vyšetrovania.

Ponzi bol zatknutý po všetkom čo spáchal a bol odsúdený na 5 rokov. Dobre čítate, potom čo ukradol peniaze v hodnote takmer 15 miliónov dolárov, bol vo väzení iba 5 rokov.

Bernard „Bernie” Madoff

Tento človek sa postaral o jeden z najväčších podvodov v histórií ľudstva. Ako bývalý predstaviteľ NASDAQu Madoff poznal mentalitu bohatých ľudí a investorov. To sa rozhodol využiť.

Jeho podvod začal v roku 1990 a ponúkal všetko po čom investori túžia – nízke riziko a vysoké zisky. Ihneď po zhliadnutí týchto informácií by mal každý investor spozornieť a zaradiť tento projekt/investíciu/firmu do kolonky „too good to be true” (priveľmi dobré na to, aby to bola pravda).

Madoffovi zverili svoje financie bohaté rodiny. Bolo to najmä kvôli jeho minulosti, ktorá na investorov pôsobila dôveryhodne. Vďaka tomu dokázal Madoff vybudovať investičný fond. Ten sa postupne rozrastal a ľudia začínali mať z Madoffa lepšie pocity ako kedykoľvek predtým. Jerry Reisman, ktorý mal možnosť sa s Madoffom stretnúť osobne vyhlásil:

„Bol veľmi charizmatický. Bol majstrom v stretávaní sa s ľuďmi. Vždy sa mu podarilo okolo seba vytvoriť akúsi auru. Ľudia na neho pozerali ako na superhrdinu.”

Nikto však nevedel, čo presne Madoff robí. A v tom bol problém. Ľudia netušili ako Madoff získava peniaze. Všetci boli iba veľmi chamtiví a chceli viac a viac peňazí. Vďaka tomu sa investičný fond Madoffa vyšplhal až na 65 miliárd dolárov.

Problém prišiel v období krízy, kedy si ľudia začali vyberať peniaze. V decembri 2008 sa preto Madoff rozhodol priznať svojmu synovi. Tomu povedal, že všetko je iba jedno veľké klamstvo. Jeho syn ho neskôr dňa 10. decembra 2008 udal na políciu. Madoff bol následne odsúdený na 150 rokov väzenia, čo predstavuje najväčší trest, aký mohol dostať.

Podozrenia

Zaujímavosťou v tomto prípade však je, že na Madoffa a jeho situáciu upozornil v roku 1999 finančný poradca Harry Markopolos. Podľa správy, ktorú podal Securities and Exchange Commision (SEC), je vraj nemožné, či už matematicky alebo legálne, dosahovať zisky, aké sa darili Madoffovi.

Do 4 hodín vraj Markopolos vypracoval správu, v ktorej preukázal, že neexistuje cesta, akou by Madoff dokázal svoje zisky obhájiť. SEC ho však ignoroval a nevenoval Madoffovi pozornosť. Markopolos preto vypracoval podrobnú štúdiu, v ktorej vysvetlil prečo sa Madoff dopúšťa Ponzi schémy. Podvod nahlásil niekoľkokrát, nikto ho nepočúval. Dokonca o tejto frustrujúcej skúsenosti napísal aj knihu s príznačným názvom No One Would Listen (Nikto ma nepočúva).

Záver

S Ponzi schémami sme ešte určite neskončili. V najbližšej dobe vám prinesieme ďalší článok, v ktorom sa podrobnejšie pozrieme na Ponzi schémy v kryptosvete. Rovnako vám skúsime poradiť, na čo si dávať pozor a akým projektom sa radšej vyhnúť.

Ak chcete dostávať upozorneniae na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Tiež nás môžete sledovať na facebooku.

Zdroje:
money.howstuffworks.com
investopedia.com
investopedia.com

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.