Je toto bublina? Volume Uniswapu v septembri predbehlo Coinbase

BitmarketsKvakomat mobil

Mnohí považujú DeFi Boom za bublinu, podobne, ako to v rokoch 2016-2018 bolo v prípade ICO mánie. Tento názor je však mylný, pretože DeFi projekty majú reálne využitie. Či už ide o decentralizované stablecoiny, burzy či lending platformy, najväčšie DeFi projekty si rozhodne zaslúžia svoje prominentné postavenie vo svete kryptomien.

Svedčí o tom aj masívne volume najväčšieho DEXu súčasnosti. Zatiaľ čo ceny väčšiny kryptomien v septembri klesli, Uniswap má za sebou skvelý mesiac. Zobchodovali sa na ňom coiny za 15,3 miliardy dolárov, čím prekonal dokonca aj americkú burzu Coinbase.

Uniswap volume

Uniswap volume

Objemy na Uniswape rastú exponenciálnym tempom. Rekordným septembrovým hodnotám dopomohli dva hlavné fundamenty. Zvýšený záujem investorov o úroky vďaka Yield farmingu a spustenie natívneho Uniswap tokenu (UNI).

V Uniswap AMM poole sú v súčasnosti uzamknuté kryptomeny v celkovej hodnote takmer 2,5 miliardy dolárov.

Investori získavajú úroky za poskytovanie likvidity traderom, ktorí na platforme obchodujú. Zatiaľ čo klasické DEXy “prvej generácie” fungovali na párovaní objednávok kupujúcich a predajcov, v prípade Uniswapu investori zhromažďujú svoje kryptomeny v poole, ktorý slúži na vyplnenie objednávok traderov.

Môže vás zaujímať: ECB plánuje zaviesť digitálne euro – v čom sa má líšiť od kryptomien?

Je rekordné volume Uniswapu iba ojedinelým úkazom alebo dlhotrvajúcim trendom?

Burza Uniswap prvýkrát predbehla Coinbase 30. augusta, keď cez túto burzu pretieklo $426 miliónov. Odvtedy sme boli svedkami konzistentne vysokých objemov, ktoré občas presiahli aj jednu miliardu dolárov.

Vysoké volume pretrvalo aj po znížení ziskov z yield farmingu čo naznačuje, že nejde o náhodný jav. V posledných týždňoch ceny DeFi tokenov klesli a spolu s nimi aj objemy na decentralizovaných burzách. Experti z Dune analytics to však nepovažujú za začiatok konca.

Objemy na DEXoch síce v prvých septembrových týždňoch mierne klesli, no potom pokračovali v raste. Ethereum analytik Anthony Sassano si myslí, že to odzrkadľuje pozitívny sentiment investorov.

Môže vás zaujímať: Ďalší veľký projekt kvôli vysokým poplatkom možno opustí Ethereum

My dodávame, že Decentralizované zmenárne majú oproti tým klasickým jednu veľkú výhodu. Ako naznačuje názov, obchodníci sa nemusia spoliehať na dobrú vôľu centralizovanej burzy. Kryptomeny sa cez DEX dajú obchodovať priamo z peňaženky. Odpadá teda riziko spojené so zverovaním peňazí do rúk tretej strany.

Kvôli tomu očakávame, že z dlhodobého hľadiska budú DEXy stále viac využívané a v konečnom dôsledku vytlačia centralizované burzy. Nebude to však hneď, a súčasné objemy sú pravdepodobne neudržateľné. V krátkodobom horizonte teda očakávame mierne stagnáciu a možno aj pokles objemov. Dlhodobo sú však DEXy jedinou zmysluplnou cestou vpred.

Najprv však táto technológia musí dospieť. A hlavne, musia klesnúť poplatky za používanie DEXov, čo je podmienené vývojom blockchainových platforiem, na ktorých fungujú. Ethereum v súčasnosti očividne nezvláda nápor DeFi.

Ethereum Foundation pracuje na vylepšení tejto platformy. Nedávno vývojári nacvičovali prechod na Ethereum 2.0 a bolo to naozaj zaujímavé:

Dnes sa nacvičuje prechod na Ethereum 2.0 a nie všetko ide hladko

txbtxb