Stiahnutie hodnoty DeFi tokenov signalizuje, že trh môže byť prepredaný, ale zvyšovanie výnosov týchto špičkových projektov naznačuje niečo iné.
Za posledný mesiac zaznamenal kryptotrh značnú volatilitu, keď sa 6-mesačný býčí trh s altcoinmi náhle skončil odmietnutím ceny bitcoinu na úrovni 12 000 dolárov. V rovnakom čase zaznamenal sektor DeFi úžasný priebeh, pretože celková hodnota na týchto platformách vzrástla nad 10 miliárd dolárov.
Neočakávaná diagnóza amerického prezidenta Donalda Trumpa na COVID-19 vyvinula ďalší tlak na tento trh. Napriek tomu Maker (MKR), Uniswap (UNI), Yearn.finance (YFI) a ďalšie tokeny zaznamenali v posledných dvoch týždňoch pokles svojich hodnôt. Základy hlavných tokenov DeFi však zostávajú silné.
Najvýraznejší nárast výnosov zaznamenali za posledných 30 dní spoločnosti Maker, Uniswap a Aave a to až z 130% na 440%, k čomu došlo, keď ceny ich základných tokenov podstatne poklesli.
Čítajte tiež – ECB plánuje zaviesť digitálne euro – v čom sa má líšiť od kryptomien?
Hlavné tokeny DeFi môžu byť prepredané
Je ťažké merať hodnotu týchto projektov na základe pevných metrík, pretože každý z nich je štrukturálne odlišný, ale dve najpoužívanejšie metriky sú výnos a celková uzamknutá hodnota (TVL).
Príjmy ukazujú, koľko kapitálu projekt vyprodukuje na svojich produktoch, a je to efektívna metrika na meranie všeobecného dopytu používateľov a sentimentu na trhu.
TVL ukazuje, koľko kapitálu je uzamknutého v protokole DeFi, čo zvyčajne preukazuje dôveru investorov spolu s podielom projektu na trhu. TVL je tiež voľne spojená s likviditou.
Ako ukazuje graf vyššie, za posledných 30 dní prudko vzrástli príjmy hlavných protokolov DeFi. Cena podkladových tokenov DeFi sa napriek tomu prepadla z 20% na 82%. Napríklad Maker poklesol za posledných 30 dní o 24%, ale v rovnakom období zaznamenal nárast výnosov o 449%.
Ak je TVL projektu stabilný a príjmy sa zvyšujú, veľký cenový prepad pravdepodobne znamená extrémnu opatrnosť na trhu. Fundamenty sa tak nemusia pohybovať s cenou a ide o „dokonalé” nastavenie pre hodnotových investorov. Ukazuje to, ktoré projekty majú pevné základy.
TVL a denný používatelia DEX naďalej stúpajú
TVL na trhu DeFi zostáva relatívne nezmenená. Zatiaľ čo väčšina DeFi tokenov klesla od 30% do 50%, TVL zostala nad 10 miliardami dolárov.
Napríklad Yearn.finance zaznamenala pokles tokenov YFI za 5 dní o 44% a digitálne aktívum je v súčasnosti o 56% nižšie od svojho maxima. Napriek tomuto prekvapivému poklesu zostávajú investori a analytici presvedčení o býčom vzostupe.
Ďalší dôkaz, že cena tokenu nie je odrazom životaschopnosti projektu, pochádza z údajov Defipulse, ktoré ukazujú Yearn.finance s TVL okolo 700 miliónov dolárov, čo je číslo blízke jeho TVL v auguste, keď bola cena oveľa vyššia.