DeFi je jediné kryptomenové odvetvie, ktoré neustále rastie aj napriek silnému tlaku medveďov a odlivom kapitálu z trhu. A zatiaľ čo väčšina kryptomien sa ešte stále nezotavila zo septembrového prepadu, DeFi je už dávno na novom historickom maxime.
Dnes sa nacvičuje prechod na Ethereum 2.0! – A nie všetko ide hladko
Kapitalizácia DeFi opäť na historickom maxime
Za posledný týždeň sa kapitalizácia DeFi ekosystému drží nad desiatimi miliardami. Dnes dokonca presahuje jedenásť miliárd. To znamená, že kryptomeny v tejto hodnote sú uzamknuté v smart kontraktoch týchto projektov a zabezpečujú ich fungovanie.
Decentralizovaná burza Uniswap sa stabilne drží na prvom mieste a nedávno dokonca prekonala dve miliardy. Doťahuje sa však naň bývalí dlhodobý líder trhu Maker s 1,9 miliardami. Na treťom mieste je lending platforma Aave. Miliardu presahuje aj DEX Curve Finance a piatu priečku obsadil WBTC – projekt, ktorý vytvára ERC-20 tokeny s hodnotou Bitcoinu,
Ak trochu poznáte tieto projekty, iste ste si všimli, že každý z nich pokrýva iný use case. Zatiaľ čo DEX Uniswap sa používa na obhodovanie kryptomien, Curve FInance slúži na vyvažovanie hodnoty stablecoinov. Maker spravuje decentralizovaný Stablecoin Dai, ktorý si drží hodnotu jedného dolára a WBTC je tiež stablecoin fungujúci na podobnom princípe, ale drží si hodnotu jedného Bitcoinu. No a Aave je platforma, ktorá dodáva likviditu formou decentralizovaných pôžičiek.
Všetky tieto projekty sa reálne používajú a preto aj ich coiny na burze majú vysokú hodnotu.
(článok pokračuje pod analýzou)
Kryptomeny niektorých DeFi projektov neustále naberajú na hodnote
Takmer všetky DeFi projekty spustili svoje vlastné coiny. Tieto mince sa väčšinou používajú na vyplácanie poskytovateľov likvidity (Aave, Compound, Uniswap…) či stability (Maker, WBTC, renBTC…). Tieto mince sa obchodujú na burzách a robia skutočne zaujímavé zisky.
Disclaimer/ Tento článok nepovažujte za investičné poradenstvo. Nakupovanie kryptomien je extrémne rizikové a pre DeFi to platí dvojnásobne. Než začnete, spravte si vlastný research. Za prípadné straty nie sme zodpovední.
Uniswap UNI
Coin lídra trhu- burzy Uniswap, v súčasnosti viac menej stagnuje. UNI však bol spustený iba pred niekoľkými týždňami a spamätáva sa po najväčšom airdrope v histórii (každý kto použil aspoň raz Uniswap dostal 400 UNI – 2000 $). Každý, kto dostal UNI zadarmo sa teraz musí rozhodnúť, či predať alebo držať a až potom môžeme ísť hore.
Kapitalizácia všetkých UNI tokenov na trhu momentálne dosahuje iba $400 miliónov, takže z dlhodobého hľadiska môžeme očakávať slušný rast.
UNI môžete obchodovať tu.
yearn.finance YFI
Coin YFI je medzi tradermi povestný svojou vysokou hodnotou. Aktuálne sa obchoduje za viac než 24 000 $. Platforma yearn.finance, dlhodobo patrí medzi najväčšie DeFi projekty na trhu a mnohí očakávajú, že v budúcnosti zaujme prvé miesto kvôli vysokým úrokom, ktoré poskytuje svojím užívateľov.
YFI za posledný týždeň stratil 3% hodnoty.
YFI môžete obchodovať tu.
Aave LEND
Aave patrí medzi TOP 3 najväčšie DeFi projektu a zároveň má na burzách úspešnú kryptomenu LEND. S kapitalizáciou 680 miliónov dolárov iba mierne zaostáva za YFI a za posledných sedem dní spravila zisk 6%.
Aave môžete obchodovať tu.
Maker MKR
Maker je na trhu už dlho a stabilne robí väčšie zisky, ako Bitcoin. To platí aj tento týždeň, keď spravil 14%. Vzhľadom na kapitalizáciu 500 miliónov dolárov však ešte určite nedosiahol svoj potenciál.
Maker môžete obchodovať tu.
Balancer BAL
Nakoniec ešte spomeňme BAL – kryptomenu decentralizovanej burzy Balancer. Za posledný týždeň vytvorila 5% zisk a s kapitalizáciou 100 miliónov dolárov má ešte rozhodne veľký priestor na rast.
Balancer môžete obchodovať tu.