Podporovateľ brexitu Boris Johnson si stále stojí za svojím názorom. Za každú cenu z Európskej únie „odísť a hotovo”.
23. júla, v deň po oznámení Johnsona, že bude novým predsedom vlády, bolo uverejnené, že „viac ako polovica darov, ktoré dostal Boris Johnson, pochádzala od darcov podporujících brexit”. Výskum dokonca zistil, že toto číslo je v skutočnosti omnoho vyššie. A že mnohé z hedgeových fondov sú pripravené ešte viacej podporiť odchod Británie z EU.
Podľa záznamov z volieb sa volebnej komisii podarilo zistiť, že medzi 10. májom a 23. júlom Johnson získal £ 655 500 v daroch. Z toho dve tretiny – 432 500 GBP (65%) – pochádzali zo zaisťovacích fondov, od obchodníkov alebo miliardárov.
Dostal viac darov, ako môže minúť
Podľa pravidiel výboru z roku 1922, ktorými sa riadia voľby vedúcich strán Konzervatívnej strany, sú výdavky obmedzené na 150 000 GBP na kandidáta. Takže všetci uchádzači majú rovnakú šancu súťažiť. Tieto limity sa však vzťahujú iba na krátku kampaň, ktorá sa začala 7. júla a vylučovala obdobie v máji, keď Johnson oznámil svoju dlho očakávanú kandidatúru na vedenie strany. 318 000 GBP z darov bolo odovzdaných neskôr, po oznámení výsledku volieb do vedenia.
Veľa z týchto oneskorených darov pochádzalo od hedgeových fondov a od ľudí, s ktorými Johnson spolupracoval na kampani počas referenda o vystúpení z EÚ. Crispin Odey, Paul Marshall, Peter Cruddas, Jon Moynihan, Jon Wood, Robin Birley, David Lilley, Philip Harris, JCB a Bristol Port Company. Všetci darovali (priamo alebo nepriamo prostredníctvom spoločností, ktoré vlastnia). Spoločnosť Johnson’s tiež prispela viac ako 2 miliónmi GBP na kampaň.
História sa opakuje
Súčasné špekulácie o krátkych pozíciách, v ktorých hedgeové fondy zarábajú peniaze na poklese cien sú takmer totožné so zabezpečovaním, ktoré sa vyskytlo okolo Brexitu počas referenda o EÚ. Spoločnosť Byline Times informovala o obrovských neočakávaných výnosoch, ktoré v roku 2016 zaznamenali podporovatelia brexitu.
Začiatkom tohto roka niekoľko hedgeových fondov vrátane fondu Crispin Odey, ktorý v deň výsledku referenda zarobil 220 miliónov GBP oznámilo, že podľa ich názoru sa Brexit nestane a že idú uzatvárať stávky na šterling.
V období od januára do mája 2019 hedgeové fondy každý týždeň otvorili menej ako 10 krátkych pozícií. To sa však dramaticky zmenilo, keď Boris Johnson oznámil, že 16. mája kandiduje na vedenie Konzervatívnej strany. Počet krátkych pozícií sa potom zdvojnásobil, strojnásobil neskôr až zoštvornásobil.
Čo čítať ďalej?
Zdroj:
bylinetimes.com