Blockchain Etherea ako budúcnosť internetu

Novinky Ethereum je pripravené na rast
Ethereum je pripravené na rast. Zdroj: Shutterstock.com/Maxx-Studio
BitmarketsBitmarkets

Ethereum je v súčasnosti známe ako najobľúbenejšia verejná blockchainová sieť pre vývoj decentralizovaných aplikácií (DApps) a inteligentných kontraktov. Jeho blockchainový protokol je jedným z mála kryptomenových projektov, ktoré v skutočnosti dosahujú prijatie v reálnom svete. Blockchain Etherea ponúka desiatky aplikácií, ktoré možno rozdeliť do 11 hlavných kategórií: otvorené financie, decentralizované burzy, hry, zberateľské predmety, trhy, nástroje pre vývojárov, identita, správa, infraštruktúra, tokenové registre a tokenové štandardy pre tvorbu ERC. Zdá sa teda, že je lídrom v oblasti podnikových blockchainových riešení.

Sieť Ethereum prispieva k revolúcii internetu vytvorením decentralizovaného webu – alebo webu 3. Tento web uľahčuje transakcie typu peer-to-peer (P2P). To znamená, že technológia blockchain od Etherea postupne mení internetovú ekonomiku P2P prostredníctvom kontroly nad technológiami a aplikáciami, ktoré značne využívame.

Existujú tri hlavné dôvody, prečo je blockchain Etherea prínosný pre rozvoj internetu a technológií: prvým dôvodom je, že digitálne peniaze (kryptomeny) sú natívnym prvkom internetu. Druhým je decentralizácia aplikácií s cieľom ponúknuť používateľom nové možnosti. A tretí dôvod je, že dáva používateľom kontrolu nad osobnými údajmi a digitálnou identitou.

Prijatie blockchainu v reálnom svete

Z 2 000+ kryptomien, ktoré sú aktuálne na coinmarketcape, nám Ethereum za 4 roky ukázal, ako technológia blockchain môže dosiahnuť prijatie v reálnom svete s jednotlivcami aj podnikmi . Od vzniku siete Etherea v roku 2015 bolo na blockchaine Ethereum postavených viac ako 2 500 DApps. V popredí podnikového využívania blockchainu Etherea sú napríklad spoločnosti Microsoft, JPMorgan Chase, Santander, Accenture, ING, Intel, Cisco a ďalšie.

Podniky implementujúce technológiu blockchain

Microsoft a Amazon začali používať protokol Ethereum, ktorý používateľom umožňuje vytvárať a spravovať cloud computing blockchain-as-a-service prostredníctvom ich platforiem. Tieto platformy BaaS by mohli prispieť k rastu a prijatiu blockchainu do reálneho sveta. Okrem toho tiež poskytujú prístup k variantom Etherea, ako je napríklad blockchain spoločnosti JPMorgan’s – Quorum. Quorum je podnikovo zameraná otvorená platforma blockchainu založená na systéme Etherea.

Blockchain Quorum bol doteraz testovaný viac ako 250 globálnymi bankami, prostredníctvom medzibankovej informačnej siete (IIN). Kým blockchain spoločnosti JPMorgan je súkromnou alebo povolenou verziou blockchainu Etherea, hlavné trendy sa vyskytujú aj na verejnej blokáde Etherea. Napríklad účtovná firma Big Four, Ernst & Young (EY), nedávno vydala verejný blockchainový protokol s názvom Nightfall. Tento protokol je nástroj na ochranu súkromia založený na protokole zk-SNARK, ktorý umožňuje stavať veľkým podnikom platformy pre lepšie súkromie.

Prečo si veľké spoločnosti vyberajú blockchain?

Zdá sa, že blockchain Etherea je hlavným blockchainom medzi podnikmi. Napríklad viac ako 50 % firiem v hodnote miliárd dolárov uvedených v zozname Forbes „Blockchain 50: Billion Dollar Babies” stavia aplikácie na blockchaine od Etherea alebo z nej odvodzuje platformy.

Tu sú niektoré z hlavných dôvodov, prečo si tieto podniky vyberajú práve Ethereum:

  1. Výhoda prvého na trhu: Ethereum je prvý programovateľný blockchain, ktorý obsahuje inteligentné zmluvné funkcie.
  2. Je to dobre naplánovaný projekt: Väčšina kryptomien je dosť spontánna, rýchlo sa objavuje a rovnako rýchlo vymrie. Na druhej strane je Ethereum projektom s vysokou úrovňou dôveryhodnosti, založeným na jeho trvalej histórii – v porovnaní s inými kryptografickými projektmi.
  3. Je verejne dostupný: Verejný blockchain Etherea je otvorený systém, čo znamená, že k projektu sa môže pripojiť každý, môže prispieť k jeho rastu a rozvoju. Toto je hlavná výhoda, pretože umožňuje komukoľvek rozvíjať a zlepšovať ekosystém.
  4. Má rozsiahlu podporu: Ethereum má najväčšiu komunitu vývojárov, ktorí pracujú na jeho blockchainovom protokole. Stovky tisíc vývojárov pracujú na ekosystéme Etherea a na projekte sa podieľajú stredné aj veľké spoločnosti. Organizácie Ethereum Enterprise Alliance a Hyperledger tiež nepretržite monitorujú a prispievajú k rozvoju projektu.
  5. Súkromné ​​transakcie: Podniky môžu dosiahnuť súkromie so sieťou Etherea vytvorením súkromných konzorcií so súkromnými transakčnými vrstvami. Dobrým príkladom je Quorum od spoločnosti JPMorgan. Podniky teraz môžu dosiahnuť súkromie na verejnom blockchaine Etherea pomocou protokolu spoločnosti Ernst & Young’s Nightfall.
  6. Rýchle nasadenie: Pre vývojárov a podniky je ľahké začať s blockchainom Etherea. All-in-one platformy BaaS, ako sú služby Microsoft Azure, Amazon Managed Blockchain a platformy SaaS (software-as-a-service), ako napríklad Kaleido podporované ConsenSys, sa snažia podnikom uľahčiť rozvoj ich vlastných sietí blockchainu. Neustále sa vydávajú nové nástroje a vývojové súpravy, aby bolo Ethereum medzi podnikmi a firmami ľahko prijateľné.
  7. Investícia: Cena kryptomeny Ethereum sa od jej uvedenia na trh zvýšila o viac ako 9 000 %. Investori ťažili hlavne z mimoriadnej návratnosti investícií a očakáva sa, že cena ETH sa bude v priebehu času neustále zvyšovať.

Nevýhody blockchainu Etherea

Zatiaľ čo blockchain Etherea môže byť blockchain pre podnikové riešenia, nie je to všestranné a konečné riešenie. Existujú určité nevýhody. Medzi najväčšie obavy podnikov na blockchaine Etherea patrí:

  1. Škálovateľnosť: Primárnym problémom systému Etherea je škálovateľnosť. Transakcie sú stále veľmi pomalé, pretože verejný blockchain Etherea dokáže spracovať iba približne 15 – 20 transakcií za sekundu. V porovnaní so 45 000 spracovanými transakciami za sekundu od spoločnosti Visa. Podniky vyžadujú veľmi vysokú priechodnosť transakcií a  Ethereum to ešte nemôže ponúknuť vo verejnej sieti.
  2. Neistota: Ďalšou veľkou nevýhodou pre Ethereum v podnikaní je skutočnosť, že projekt sa stále rozvíja a v systéme sa môžu vyskytnúť určité chyby. Napríklad, ak chcete, aby sa program Etherea škáloval, musí prejsť zhodou algoritmu v dôkaze o práci alebo aj PoW.
  3. Konkurencia: Zatiaľ čo Ethereum je lídrom v zavedení podnikového blockchainu, konkurujú mu aj iné protokoly blockchainu, ktoré tvrdia, že sú škálovateľnejšie ako Ethereum. Medzi takýchto konkurentov patria EOS, Cardano, Stellar, Neo, TRON a ďalšie.

Ethereum 2.0

Ethereum v súčasnosti trpí množstvom problémov a obmedzení týkajúcich sa technológie blockchain, vrátane problémov s vysokými nákladmi na fungovanie, bezpečnosť, stabilitu a ďalšími. Tím za Ethereom však rieši tieto problémy radikálnym prepracovaním protokolu prostredníctvom aktualizácie Ethereum 2.0.

Ako povedal zakladatel Etherea Vitalik Buterin:

„Ethereum 1.0 je drsným pokusom ľudí vybudovať svetový počítač; Ethereum 2.0 bude skutočne svetovým počítačom.”

Aby sa Ethereum stalo „svetovým počítačom”, aktualizácia prinesie tri základné komponenty, ktoré sú navrhnuté tak, aby protokolu pomohli uspieť a boli prijaté ako štandard medzi podnikmi:

  • Prechod z energeticky náročného PoW algoritmu na PoS algoritmus.
  • Implementácia riešení škálovania, ako je napríklad sharding, ktorý umožní transakcie Etherea na paralelnom subchaine. Toto riešenie škálovania bude kombinované s plazmovými reťazami a umožní Ethereu zvládnuť väčší objem transakcií.
  • Ethereum Virtual Machine (EVM) – čo je motor zodpovedný za nasadenie DApps na blockchaine – bude úplne prepracovaný a spustený podľa nového programovacieho kódu s názvom WebAssembly (WASM). Táto časť aktualizácie zvýši celkovú rýchlosť, použiteľnosť a bezpečnosť Etherea.

Záver

Ako jeden z najstarších hráčov v kryptomenovom poli získalo Ethereum dôveryhodnosť medzi podnikmi. Aplikácie protokolu v reálnom svete tiež pokrývajú 11 hlavných kategórií, o ktoré by sa potenciálne mohli zaujímať podniky. A veľká komunita vývojárov siete Etherea, ktorá pracuje na vylepšeniach protokolu blockchain, by mohla podniky považovať za technologický prínos. Medzitým Ethereum neustále čelí oneskoreniam s aktualizáciou, nízkej úrovni škálovateľnosti a nárastom konkurencie.  Celkovo je možné Ethereum ľahko nahradiť konkurenčným protokolom blockchainu, ktorý je schopný splniť ciele a umožní rýchlejšie rozšíriť svoju sieť. Koniec koncov, v tomto inovatívnom svete technológií je blockchain stále len v skorej fáze a je otázkou času, kedy veľké spoločnosti začnú využívať blockchain.

Zdroj:
cointelegraph.com
ethereum.org

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Pepe Unchained PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.