Je Craig Wright skutočný Satoshi Nakamoto alebo iba podvodník?

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Väčšina ľudí, ktorá sa už nejaký ten čas pohybuje vo svete digitálnych mien, určite zaznamenala meno Craig Steven Wright. Ten aktuálne pôsobí ako vedúci výskumu v spoločnosti nChain a ešte predtým, než sa rozhodol vstúpiť na dosky kryptosveta, bol jeho život veľmi farebný. 

Craig Wright je veľmi kontroverzná osoba. Mnohí pre neho nenájdu jediné dobré slovo a označujú ho za “Scammer”. Na druhej strane existuje skupina ľudí, ktorá sa domnieva, že práve on je ozajstným tvorcom Bitcoin (BTC). Samotný Wright sa nikdy nesnažil tieto povesti umlčať, naopak ich sám dokonca potvrdil. Bez ohľadu na to, či sú tieto tvrdenia pravdivé, alebo nie, je jeho život plný ostrých vyjadrení a Craig zostáva fascinujúcou postavou kryptosveta.

Skúsenosti s väzením

V roku 2004 bol Wright v Novom Južnom Walese odsúdený za pohŕdanie súdom. Potom, čo porušil príkaz, ktorý mu zabránil prístup k zákazníkom systému DeMorgan Information Security Systems, bol odsúdený na 28 dní väzenia. Neskôr bol jeho trest pozastavený výmenou za 250 hodín verejnoprospešných prác.

Nezrovnalosti vo vzdelaní

Úspešne vyštudoval vysokú školu (1987) a potom pokračoval v štúdiách informatiky na univerzite Charlesa Sturt v Austrálii, kde, ako uvádza, získal titul Ph.D. Okrem toho tvrdil, že má doktorát z teológie, ktorý mal získať v roku 2003. Nikdy však nepredložil dôkazy, ktoré by tieto tvrdenia potvrdili. Podľa informácií z univerzity získal iba dva magisterské tituly a nie doktorát. Problém zostal dlhé roky nevyriešený. Zmena nastala až v roku 2017, kedy mu univerzita udelila doktorát.

IT expert

Wright má skutočne bohaté skúsenosti z oblasti IT. Pracoval pre spoločnosti OzEmail, Mahindra & Mahindra, K-Mart a tiež pre austrálsku burzu cenných papierov. Navrhol architektúru pre Lasseter ‘s Online, ktorá je považovaná za prvé online kasíno na svete. Založil spoločnosť DeMorgan Ltdl a stal sa riaditeľom spoločnosti Panopticrypt Pty Ltd. Ďalej pôsobil ako systémový manažér pre účtovné spoločnosť BDO Kendalls a ako výkonný riaditeľ spoločnosti Hotwire Preemptive Intelligence Group. Slušné, čo poviete?

Šuškačka menom Satoshi Nakamoto?

Potom, čo Bitcoin uzrel svetlo sveta, začal sa rozvíjať záujem nielen o digitálnej meny, ale mimo záujmu nezostal ani tajomný tvorca BTC – Satoshi Nakamoto. Na pretras sa dostalo veľa rôznych mien, ale všetci  označovaní popreli, že sú autormi známej kryptomeny.  Vzhľadom k nedostatkom dôkazov to začalo vyzerať, že Nakamotova identita zostane už navždy záhadou. Wired Magazine spolu s webom Gizomodo zverejnili článok, v ktorom Wrighta označili za “polovicu” Satoshiho, pričom tou druhou polovicou mal byť údajne Wrightov priateľ, počítačový forenzný analytik a expert na počítačovú bezpečnosť David Kleiman, ktorý zomrel v roku 2013. Informácie, ktoré v článku Gizmodo uviedol, boli pravdepodobne získané hackerom, ktorý sa nabúral do e-mailových účtov Wrighta. Po zverejnení článku Wright svoje mailové kontá deaktivoval a na niekoľko mesiacov zmizol.

Wright tvrdí, že práve on je Satoshi Nakamoto

Po niekoľkých mesiacoch nečinnosti sa 2. mája 2016 Wright vrátil späť do online sveta. Jeho návrat nebol vôbec pokojný, pretože vyvolal rozruch svojím verejným vyhlásením, že fámy boli pravdivé a práve on je Satoshi Nakamoto. Nikdy ale nepredložil usvedčujúce dôkazy. Na podporu svojho tvrdenia predložil správy, ktoré boli podpísané kryptografickými kľúčmi, ktoré boli údajne vytvorené v rovnakom čase ako Bitcoin. Avšak, Dan Kaminsky, americký bezpečnostný výskumník, dokázal, že kľúče sú falošné a celý jeho nárok na titul zakladateľa BTC je jeden kolosálny podvod.

Bitcoin Cash Hash War

Aj keď sa jeho tvrdenie ukázalo ako nepravdivé, Wright nikdy nepriznal, že sa dopustil lži a naďalej pokračoval v tvrdení, že sa za pseudonymom Satoshi Nakamoto sa skrýva práve on. Dokonca začal slávnu Hash War medzi Bitcoin Cash ABC a Bitcoin Cash SV (Satoshi Vision), ktorá nastala v polovici novembra 2018 po hard-Fork meny Bitcoin Cash. Počas tejto vojny Craig dokonca verejne pohrozil, že Mineri budú podnikať 51 % útoky proti Bitcoin Cash ABC. To sa nakoniec nestalo a obe mince existujú aj naďalej. Nutné je však dodať, že Bitcoin Cash si vedie výrazne lepšie ako jeho “braček” Bitcoin SV.

Čo čítať ďalej?

https://kryptomagazin.sk/burgre-kava-za-kryptomeny-moze-prist-skor-ako-si-myslite/

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
cryptopotato.com

Best Wallet PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.