Prečo vôbec čítať tento článok?
- Jordan Peterson je borec, ktorého by ste mali poznať.
- Výhody krypta sa dostávajú do širšieho povedomia, má to však svoje „ale”.
Kto je Jordan Peterson
Jordan Peterson je podľa Wiki „ kanadský klinický psychológ, kultúrny kritik a profesor psychológie na Torontskej univerzite” [1], podľa IDNES „Odporcovia politickej korektnosti ho zbožňujú, ľavicoví liberáli nad jeho argumentami škrípu zubami. Kanadský psychológ Jordan Peterson sa v poslednej dobe stal duchovným vodcom tradicionalistov, ktorých znervózňuje smerovanie západnej spoločnosti. Podľa zámorských médií je jedným z najvplyvnejších intelektuálov súčasnosti.” [2]
Čím je taký slávny – v skratke:
Všetko začalo tým, že v Kanade debatovali o zákone na ochranu genderovej identity. Peterson vtedy verejne zdôrazňoval obavy, že jeho študenti si kvôli zákonu budú môcť vyberať, akými zámenami chcú byť oslovovaní (dokonca aj neexistujúcimi zámenami). Peterson preto zákon začal kritizovať. Jeho postoj na univerzite vyvolal obrovskú búrku – dostal pokarhanie od vedenia školy a niektorí študenti proti nemu začali protestovať.
Videá z protestov sa dostali na Youtube, kde sa okamžite stali virálnymi. Peterson si veľmi rýchlo získal ohromnú podporu ľudí vďaka svojej asertivite a racionálnej argumentácii. Od tej doby jeho popularita a dosah stúpajú, k dnešnému dňu má cca 1,7 mil. subscriberov na Youtube, 1 mil. followerov na Twitteri a viac než 1 mil. predaných kusov jeho knihy, ktorá bola bestsellerom v Kanade, USA a Veľkej Británii.
Pozrite sa na jeden z jeho najslávnejších rozhovorov v TV a posúďte sami (virálna pasáž od 22:10 – 23:10):
Pre tých, ktorí netušia, čo je Patreon
Patreon.com je platforma učená na financovanie tvorcov (či už ide o tvorcov videí na Youtube, spevákov alebo fotografov na Instagrame). Tvorcovia všetkého obsahu si založia svoj profil a ich fanúšikovia (patróni) im môžu poslať finančnú podporu na mesačnej báze. Tvorcovia tak získavajú istotu stabilného mesačného príjmu a môžu sa viac venovať svojej kreatívnej činnosti.
Zrušenie účtu ako protest proti cenzúre
Spoločnosť Patreon nedávno zmazala účty niekoľkých kontroverzných influencerov (vplyvných používateľov), ktorí kritizovali napríklad feministické hnutia, prehnané genderové pravidlá a pod. V reakcii na to Jordan Peterson (a nielen on) 15. januára svoj Patreon účet zrušil. Ako dôvod uviedol svojvoľnú cenzúru zo strany Patreonu a firiem, ktoré sprostredkovávajú transakcie (explicitne zmienil Mastercard). Sám hovorí, že otázka cenzúry je zložitá, pretože žiadna platforma nechce podporovať extrémne projekty ako napríklad kampaň na podporu ISIS. Avšak v tomto prípade Patreon podľa Petersona jednoznačne pochybil, a preto musel reagovať odchodom z platformy.
Zo strany Petersona šlo o veľký krok. Jeho profil bol totiž 14. najväčší – mal 8 568 patrónov a Business Insider odhaduje, že si takto zarábal 15 000 – 67 000 dolárov mesačne [3]. Peterson preto hľadal alternatívne možnosti, ako o tento príjem neprísť.
Krypto ako zbraň proti cenzúre
Za zmienku stojí, že vo svojom prehlásení hovorí o krypte ako o vhodnej alternatíve, zdôrazňuje však nedostatky:
„Cítim reálnu a vzrastajúcu sympatiu ku kryptomenám. Problémom ale je, že toto riešenie je stále príliš technicky zložité. To zabraňuje, aby sa táto technológia masívne využívala. Zároveň kryptomeny nie sú dostatočne likvidné, aby mohli byť považované za okamžitú náhradu súčasných platobných metód, ako sú napríklad kreditné karty.
Celé vyjadrenie (segment o krypte od 16:21):
Kryptomeny a verejnosť
Je dobré vidieť, že silné stránky kryptomien (ako napríklad odolnosť voči cenzúre) vstupujú do povedomia širšej verejnosti. Táto situácia potvrdzuje, že existujú reálne prípady využitia, kde technické vlastnosti kryptomien riešia reálne problémy (vo videu sa napríklad tiež zmieňuje možnosť decentralizovanej distribúcie video obsahu).
Mohlo by vás zaujímať: Krypto alternatívy k videokanálu YouTube
Peterson však kvôli vyššie uvedeným problémom s kryptomenovým riešením (a má celkom pravdu) pracuje na konkurenčnej službe. Tá má byť veľmi liberálna a prinesie viac platobných metód (snáď aj krypto). Chce tak predstaviť platformu, ktorá podľa jeho slov „nebude podliehať svojvoľnej cenzúre”.
Za zmienku tiež stojí, že jeden z jeho najlajkovanejších komentárov pod videom znie:
„Bitcoin je sloboda. Existuje aj alternatíva Patreonu, ktorá podporuje Bitcoin. Volá sa BitBacker. Je to celkom nové, ťažkopádne, ale funguje to. A používa to Bitcoin, ktorý nie je možné cenzurovať!”
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kristián.
Zdroje:
[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Jordan_Peterson
[2] https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni…
[3] https://www.businessinsider.com/jordan-peterson…