Bitcoin má v súčasnosti viac než 8 000 aktívnych uzlov. V prípade Etherea je to dokonca 10 500. V žiadnom prípade však nejde o najväčšie distribuované počítačové siete na svete. V roku 2001 – sedem rokov pred vznikom BTC – totiž na svet prišiel BitTorrent.
Táto služba má dnes desiatky, možno aj stovky miliónov užívateľov a veľké percento z nich zo svojho počítača seeduje filmy, hudbu a ďalšie súbory. BitTirrent je, rovnako ako Bitcoin, decentralizovaný a spája počítače do obrovskej siete.
Predstavujeme kryptomenu Chia
Zakladateľ BitTorrentu – Bram Cohen – nedávno vytvoril novú kryptomenu zvanú Chia. Ide o coin, ktorý sa snaží vyriešiť problémy Bitcoinu. V prvom rade vysokú energetickú náročnosť ťažby.
Zatiaľ čo Bitcoin využíva Proof-of-Work konsenzus, v rámci ktorého musia mineri vykonávať zložité výpočty, Chia funguje úplne inak!
Proof-of-Space
Chia na vytvorenie konsenzu používa Proof-of-Space. Na jej ťažbu nepotrebujeme CPU, GPU, ani ASIC miner. Postačí hard-disk alebo SSD, ktoré máte v notebooku.
“[..] ľudia majú vo svojich počítačoch obrovské množstvo nevyužitého úložného priestoru. Dokonca tak veľa, že by eventuálne nemalo byť výhodné nakupovať hard-disky iba za účelom ťažby.”
To dáva zmysel. Priemerný človek má vo svojom PC desiatky Gigabajtov voľného priestoru. Ak by všetci začali ťažiť, bol by “byterate” Chia siete tak monštruózne veľký, že by sa neoplatilo stavať veľké Chia HDD farmy.
Nie je to však tak trochu utópia? Čo si myslíte vy? Podarí sa Bramovi poraziť Bitcoin? A chcete vedieť o Chia viac? Privítali by ste napríklad návod na to, ako sa zapojiť do ťažby? Vaše myšlienky nám napíšte do komentárov. Tešíme sa na to!
NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj:
ccn.com