Slováci čelia finančnému stresu. Experti radia, ako sa mu vyhnúť

  • Až 70 % Európanov pociťuje finančný stres, s vyššou mierou u žien.
  • Slováci majú nízke úspory a len polovica má finančnú rezervu.
  • Investovanie do ETF fondov môže výrazne prispieť k finančnej stabilite.
Ekonomika Slováci čelia finančnému stresu
Slováci čelia finančnému stresu. Zdroj: shutterstock.com/Zamrznuti tonovi, Golubovy
Coinfactory PC banerBest Wallet mobil

Podľa dát OECD až 70 % ľudí v Európe pociťuje finančný stres, pričom vyššiu mieru obáv majú ženy. Na Slovensku sú dôvodom najmä rastúce ceny a vysoká inflácia, ktorá je nad priemerom EÚ.

Len približne polovica populácie má vytvorenú finančnú rezervu pre prípad straty príjmu, pričom takmer pätina žije od výplaty k výplate. Celková výška finančného majetku na obyvateľa je podľa Eurostatu 3,5-násobne nižšia ako v Česku a patrí medzi najnižšie v EÚ.

Čo odporúčajú experti?

Ako radí hovorkyňa Finaxu Linda Gáliková, Slováci by sa mali aktívnejšie zaoberať svojimi osobnými financiami. „Ako prvé odporúčame spraviť si prehľad príjmov a výdavkov za posledné tri až štyri mesiace a podľa toho si stanoviť realistický mesačný rozpočet. Pravidelné sledovanie rozpočtu by sa malo stať bežnou rutinou. Základom začínajúceho finančného zdravia je zmena doterajších návykov,” uviedla Gáliková.

Odporúčaním je vytvoriť si finančnú rezervu vo výške troch až šiestich mesačných výdavkov, v závislosti od povahy zamestnania, počtu detí či zadlženosti. Podľa Eurobarometra však potrebné úspory nemá približne polovica Slovákov.

Tvorba rezervy je základom odbúrania finančného stresu, pričom je dôležité aj zredukovať najmä spotrebné pôžičky s úrokom nad 5 %.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Dlhodobú finančnú stabilitu môže zabezpečiť aj investovanie, s ktorým má skúsenosť menej ako tretina Slovákov.

„K ekonomickej stabilite, a tým aj k zníženiu finančného stresu, môže výrazným spôsobom prispieť pasívne investovanie napríklad prostredníctvom ETF fondov. Ide o najjednoduchší spôsob zhodnocovania voľných prostriedkov, ktorý je dostupný na trhu,” uzatvára Gáliková.

Kvakomat PC bannerEtoro AI akcie mobil