Slovenskí seniori si žijú ako v perinke. Analytik však tvrdí, že to môže čoskoro skončiť

  • Slovenskí dôchodcovia majú v porovnaní s pracujúcimi relatívne vysoký príjem.
  • Trinásty dôchodok môže byť v budúcnosti neudržateľný kvôli rozpočtovému deficitu.
  • Viac ako 30 % Slovákov by zrušilo alebo zmenilo spôsob vyplácania trinástych dôchodkov.
Ekonomika Slovenskí seniori si žijú ako v perinke
Slovenskí seniori si žijú ako v perinke. Zdroj: shutterstock.com/Viliam, T.Vyc
Etoro AI akcieeToro mobil

Slovenskí dôchodcovia sa momentálne môžu tešiť z pomerne priaznivých finančných podmienok. V porovnaní s pracujúcimi obyvateľmi krajiny, ktorí čelí rastúcej inflácii a vysokým životným nákladom, dôchodcovia na tom nie sú zle. Čo však môže ohroziť slovenský dôchodok?

Portál O peniazoch uvádza, že tento trend sa ešte zintenzívnil po zavedení 13. dôchodku, ktorý im poskytol výrazný finančný vankúš. Ako však upozorňuje analytik Marek Malina z online investičnej platformy Portu, táto situácia môže byť len dočasná.

Príjmy slovenských dôchodcov: Na správnej ceste, no s výhradami

Na základe údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) dosiahla miera príjmovej chudoby slovenských dôchodcov v roku 2022 len 7,2 %. To znamená, že iba sedem zo sto slovenských seniorov má príjem nižší ako polovica mediánu príjmov všetkých domácností.

Tento výsledok sa radí k tým lepším v rámci EÚ. Nižšiu mieru príjmovej chudoby zaznamenali len krajiny ako Island, Nórsko či Fínsko. Naproti tomu, v krajinách ako Rumunsko či Bulharsko je táto miera oveľa vyššia, niekedy presahuje až 37 %.

Aj keď slovenskí dôchodcovia majú v porovnaní s pracujúcimi obyvatelia krajiny relatívne vysoký príjem, analytik upozorňuje, že tento stav sa môže v dlhodobom horizonte vypariť.

Priemerný príjem slovenských dôchodcov dosiahol v roku 2022 až 95,9 % priemerného príjmu celkovej populácie. Ide o nadpriemerné číslo, no stále sa nachádza za krajinami ako Španielsko, Portugalsko alebo Taliansko.

Dôchodok je na Slovensku ohrozený

Dôchodok je na Slovensku ohrozený. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Andrei Kuzmik

Vyššie príjmy, lepší dôchodok – kedy to skončí?

Aj keď sa slovenskí dôchodcovia tešia z pomerne vysokých príjmov v porovnaní s ostatnými, podľa Malinu zostáva otázne, do akej miery je súčasný dôchodkový systém udržateľný.

„Slovenská ekonomika čelí viacerým výzvam, ako sú rozpočtový deficit a demografická kríza,” upozorňuje analytik. Približne trojmiliardová ročná strata Sociálnej poisťovne a zhoršujúca sa finančná situácia v štátnom rozpočte vytvárajú tlak na zmenu v dôchodkovom systéme.

Okrem toho, motivácia pracujúcich seniorov na odchod do dôchodku je stále silná, čo môže ďalej zaťažiť dôchodkový systém. V roku 2023, kedy dosiahla priemerná výška starobného dôchodku 701,34 eura mesačne, si dôchodcovia v predčasnom dôchodku polepšili na 743,98 eura.

Tento trend, ktorý v posledných rokoch podporili aj výhodné podmienky valorizácie dôchodkov, môže viesť k ďalším odchodom do predčasného dôchodku a ďalším výdavkom na dôchodky.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbEtoro AI akcie mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.