Dôchodok Slovákov je v ohrození: Systém sa môže zrútiť skôr, než čakáte

  • Dôchodok, ako ho poznáme dnes, je vážne ohrozený.
  • Slovensko starne rýchlejšie, než stíhame reagovať.
  • Počet pracujúcich klesá, dôchodcov pribúda – a systém sa blíži k hranici udržateľnosti.
Ekonomika Dôchodok je na Slovensku ohrozený
Dôchodok je na Slovensku ohrozený. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Andrei Kuzmik
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner

Dôchodok – pre mnohých symbol zaslúženého odpočinku po rokoch práce. No dnes sa za týmto slovom skrýva čoraz viac obáv a neistoty. Slovensko vstúpilo do obdobia demografickej krízy, ktorá má tichý, ale ničivý potenciál pre budúcnosť dôchodkového systému.

Kým dnes ešte väčšina ľudí dostáva pravidelný dôchodok v sume okolo 701,04 eur mesačne, už v najbližších desaťročiach sa situácia môže dramaticky zmeniť.

Počet narodených detí klesá, dôchodcov pribúda

Starnutie obyvateľstva je nezvratné. V roku 2024 sa na Slovensku narodilo len okolo 46-tisíc detí, čo je najmenej v histórii samostatného štátu, ako uvádza Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku. Medzitým počet dôchodcov neustále rastie.

V roku 2021 po prvý raz prevýšil počet seniorov počet detí. Prognózy hovoria jasne – do roku 2060 môže byť každý tretí Slovák v dôchodkovom veku. To je obrovská zmena, ktorá úplne mení základy dôchodkového systému, založeného na medzigeneračnej solidarite.

Starnutie populácie na Slovensku

Starnutie populácie na Slovensku. Zdroj: shutterstock.com/Dusan Petkovic

Kto bude platiť dôchodky, keď pracujúcich ubúda?

Momentálne má Slovensko niečo vyše 5,4 milióna obyvateľov, no podľa Infostatu ich počet každoročne klesá. Len za rok 2024 ubudlo viac než 5-tisíc ľudí. Očakáva sa, že do roku 2070 poklesne celkový počet obyvateľov o 660-tisíc. Zároveň dramaticky narastie podiel ľudí nad 65 rokov, zatiaľ čo pracujúcich bude čoraz menej.

Podľa OECD sa počet ľudí v produktívnom veku zníži do roku 2050 o takmer 20 %, zatiaľ čo seniorov bude dvojnásobok. V praxi to znamená, že na jedného dôchodcu bude pracovať výrazne menej ľudí, čo bude mať zásadný dopad na verejné financie a samotné vyplácanie dôchodkov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.