Finančné kontroly sa na Slovensku zmenia: Pokuty stúpnu až na 500-tisíc eur

  • Vláda schválila novelu zákona, ktorá zruší Úrad vládneho auditu.
  • Namiesto troch typov kontrol bude stačiť jedna.
  • Maximálne pokuty sa zvyšujú až na pol milióna eur.
Ekonomika Finančné kontroly budú prebiehať inak
Finančné kontroly budú prebiehať inak. Zdroj: shutterstock.com/Prathankarnpap
BitmarketsKvakomat mobil

Finančné dostali nové pravidlá. Vláda v piatok schválila novelu zákona o finančnej kontrole a audite, ktorá prinesie zásadné zmeny v oblasti vnútorného kontrolného systému a výkonu finančných kontrol vo verejnej správe. Novela reaguje na potrebu zefektívniť a zjednodušiť model finančných kontrol, odstrániť duplicity a posilniť hospodárne a účelné nakladanie s verejnými financiami.

Cieľom každého orgánu verejnej správy by malo byť vytvorenie, rozvíjanie a udržiavanie takého vnútorného kontrolného systému, ktorý zabezpečí hospodárne, efektívne, účinné a účelné nakladanie s verejnými financiami,” uvádza sa v materiáli.

Novela jasne stanovuje, aké vlastnosti a prvky musí vnútorný kontrolný systém obsahovať. Zároveň sa zjednodušuje model finančnej kontroly. Namiesto základnej, administratívnej a kontroly na mieste budú orgány verejnej správy vykonávať už len jednu finančnú kontrolu.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Finančné kontroly a vyššie pokuty

Novinkou je aj možnosť pre orgány verejnej správy, ktoré nie sú správcami kapitoly štátneho rozpočtu, zaviesť vnútorný audit. Kľúčovou zmenou je aj zrušenie Úradu vládneho auditu, ktorého kompetencie prejdú priamo na Ministerstvo financií SR.

Výhody nového systému

Očakáva sa, že tento krok prinesie úsporu verejných financií, efektívnejšiu koordináciu a kvalitnejšie výstupy z vládnych auditov.

Novela zavádza aj nové formy pokút. Štatutárny orgán orgánu verejnej správy môže dostať pokutu do výšky 3 000 eur za porušenie povinností týkajúcich sa vnútorného kontrolného systému a finančného riadenia.

Maximálna výška pokuty za nesplnenie povinností sa navyšuje zo 100-tisíc eur na 500-tisíc eur. Zamestnanci Úradu vládneho auditu sa od 1. januára 2026 stanú zamestnancami Ministerstva financií SR, pričom ich pracovné a platové náležitosti budú zachované podľa platnej legislatívy.

txbCoinfactory mobil baner