Slovensko čaká temná budúcnosť: Krajina sa prepadá v dôležitom svetovom rebríčku

  • Slovensko kleslo na 63. miesto zo 69 krajín v rebríčku konkurencieschopnosti.
  • Od poslednej priečky nás delí už len šesť miest.
  • Naša ekonomika padá na dno.
Ekonomika Slovensko sa prepadlo v rebríčku konkurencieschopnosti
Slovensko sa prepadlo v rebríčku konkurencieschopnosti. Zdroj: ChatGPT
BitmarketsBitcoin hyper mobil

Slovensko zažíva dramatický prepad v medzinárodnom hodnotení konkurencieschopnosti. Aktuálne výsledky ukazujú, že naša krajina klesla na 63. pozíciu z celkového počtu 69 hodnotených štátov. Znamená to, že od absolútneho dna nás delia už len šesť priečok.

Čerstvé údaje z prestížneho rebríčka švajčiarskeho Inštitútu pre rozvoj manažmentu (IMD) prinášajú znepokojivé správy. Medziročne sa krajina prepadla o štyri priečky, vlani skončila v tomto hodnotení na 59. mieste, informuje STVR.

Čo stojí za prudkým prepadom?

Príčiny tohto nelichotivého vývoja sú podľa odborníkov jasné. Rastúce štrukturálne problémy a pomalá reakcia na svetové zmeny tlačia našu ekonomiku smerom nadol. Ján Oravec z Inštitútu slobody a podnikania vysvetľuje hlavné dôvody poklesu.

Hodnotenie poukazuje na spomaľovanie hospodárskeho rastu, vysoké energetické náklady, nedostatok pracovnej sily v kľúčových sektoroch, ako aj na neefektívnu konsolidáciu verejných financií”, uviedol Oravec.

Energetické náklady sa stali hlavnou hrozbou pre priemysel. Vysoké ceny elektriny a plynu ohrozujú nielen výrobu, ale aj export slovenských továrni. Súčasne rastúca inflácia znižuje životnú úroveň obyčajných ľudí.

Slovensko zaostáva

Slovensko zaostáva. Zdroj: shutterstock.com/zmotions

Čo ešte Slovensko dokáže?

Napriek negatívnym trendom si naša krajina zachováva niekoľko silných stránok. Podnikatelia oceňujú kvalifikovanú pracovnú silu, výhodnú nákladovú štruktúru oproti iným krajinám a dobrý prístup k financovaniu.

Problémy však výrazne prevažujú nad pozitívami. Firmy sa sťažujú na politickú nestabilitu, nevýhodný vývoj kurzu eura a spomalenie investícií. Automobilový priemysel, ktorý je chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky, aktuálne čelí americkým clám.

Slovensko potrebuje zásadné zmeny

Odborníci sa zhodujú, že bez razantných krokov sa situácia nezlepší. Krajina musí investovať viac peňazí do výskumu a inovácií. Nevyhnutná je aj reforma daňového systému a zníženie energetickej náročnosti.

Kritickým problémom zostáva únik mozgov. Mladí kvalifikovaní ľudia odchádzajú za lepšími príležitosťami do zahraničia. Štát musí vytvoriť podmienky na ich návrat.

Čo sa týka konsolidácie verejných financií, súčasný prístup podľa kritikov nefunguje. Zvyšovanie daní bez znižovania výdavkov vrátane kontroverznej transakčnej dane škodí podnikaniu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko verzus svet

Pre porovnanie – svetovou jednotkou v konkurencieschopnosti zostáva Švajčiarsko, nasledované Singapurom a Hongkongom. V prvej desiatke sa umiestnili aj Dánsko, Spojené arabské emiráty či Švédsko.

Naši susedia z Česka dosiahli 25. miesto a medziročne si polepšili o štyri pozície. Tento kontrast je pre Slovensko o to bolestivejší.

Pred pár dňami sme vás informovali o tom, že Slovensko je takmer na konci rebríčka prosperity. Z krajín Európskej únie sú za nami už len Bulharsko, Rumunsko a Grécko.

Ak sa trendy nezmenia, môže sa stať, že Slovensko skončí na absolútnom chvoste rebríčka. To by znamenalo vážne problémy pre prilákanie investícií a udržanie životnej úrovne Slovákov. Čas na zásadné reformy sa rýchlo kráti.

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.