Transakčná daň zdvihla ceny už po mesiaci. Prieskum ukazuje ďalšie zaujímavosti

  • Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie 80 % Slovákov.
  • Tretina respondentov očakáva pomalší rast miezd kvôli transakčnej dani.
  • Až 81 % Slovákov zaznamenalo nárast cien po zavedení transakčnej dane.
Ekonomika Transakčná daň zdvihla ceny už po mesiaci
Transakčná daň zdvihla ceny už po mesiaci. Zdroj: shutterstock.com/Krakenimages.com
Best Wallet PCBitmarkets

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie 80 % Slovákov. Pre dve tretiny ľudí by to bolo síce nepríjemné, ale do istej miery pochopiteľné. Ďalších 17 % si myslí, že zvyšovanie cien je pochopiteľné a oprávnené.

Len 18 % sa domnieva, že podnikatelia by mali náklady na transakčnú daň pokryť zo svojich marží a neprenášať ju do cien. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti Edenred, ktorý sa uskutočnil od 13. do 22. mája na vzorke 1180 kmeňových zamestnancov inštitúcií a firiem.

Transakčná daň ovplyvní aj mzdy

Väčšina respondentov priznala, že vplyvom tejto dane očakáva vo svojej práci horšie časy. S pomalším rastom miezd počíta 35 % ľudí a ďalších 13 % sa obáva obmedzenia alebo zrušenia pracovných benefitov. Celkovo 11 % očakáva aj spomalenie rozvoja firmy či zastavenie plánovaných investícií. Len 12 % nemá v tomto smere žiadne obavy a zvyšných 29 % sa nevedelo k tomu vyjadriť.

 

„Transakčná daň by nemala ohroziť zamestnanecké benefity. Naším cieľom je pomôcť podnikom nastaviť rozpočty a procesy tak, aby aj po započítaní tejto dane zostali zamestnanecké benefity udržateľné,” uviedla PR riaditeľka spoločnosti Lívia Bachratá.

Napriek tomu, že sa transakčná daň týka bezhotovostných prevodov peňazí, väčšina zamestnancov sa nestretla s tým, že by im zamestnávateľ chcel dávať výplaty v hotovosti. Takúto skúsenosť má len jedno percento respondentov a ďalšie tri percentá spresnili, že im to bolo spomenuté iba ako možnosť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Transakčná daň v slovenských prevádzkach

Oveľa väčšia skupina ľudí sa stretla s požiadavkou prevádzok zaplatiť účet v hotovosti. Jednorazovú alebo opakovanú skúsenosť s tým malo 46 %. V prípade tejto požiadavky by 29 % osôb nemalo problém zaplatiť v hotovosti a 47 % priznalo, že by to záviselo od situácie, ako je napríklad výška sumy na úhradu či dostupnosť hotovosti.

Pätina respondentov by uprednostnila platbu kartou, ak by to bolo možné, a len štyri percentá by platenie v hotovosti striktne odmietli.

Z prieskumu vyplynulo, že väčšina ľudí pocítila nárast cien v prevádzkach už po mesiaci od spustenia transakčnej dane. Výrazne to pocítilo 40 % a ďalších 41 % spresnilo, že zaznamenalo mierny nárast cien. Na druhej strane, od apríla neevidovalo zvýšenie cien len päť percent Slovákov.

„Platí, že každé zvyšovanie nákladov sa nejakým spôsobom dotkne aj spotrebiteľov. Otázkou je, v akom momente a v akej miere. Preto nie je prekvapujúce, že sa firmy snažia uprednostňovať také spôsoby platby, ktoré nezvyšujú ich náklady na podnikanie, aby následne nemuseli zvyšovať ceny pre koncového zákazníka,” dodala Bachratá.

txbCoinfactory mobil baner