Elektrárne posielajú Slovákom faktúry. Platiť by ste ich však nemali

  • Podvodníci posielajú Slovákom falošné SMS správy s účtami za elektrinu.
  • Správy vyzerajú autenticky.
  • Tí, ktorí naletia, prídu o peniaze.
Off topic Slováci dostávajú falošné faktúry za elektrinu
Slováci dostávajú falošné faktúry za elektrinu. Zdroj: shutterstock.com/Alex Yeung
BitmarketsOkazio mobil

Slováci sa stávajú terčom sofistikovaného podvodu, pri ktorom dostávajú na telefón správy údajne od energetických spoločností. Kyberútočníci si dávajú záležať na tom, aby ich správy vyzerali autenticky – používajú označenia firiem ako ZSE či VSE. Na tému upozornil TECHBYTE.sk.

Nová vlna podvodov útočí na Slovákov

Podvodné správy prichádzajú v podobe naliehavých upozornení na neuhradené účty za elektrinu. Útočníci v nich tvrdia, že ak okamžite nezaplatíte, tak vám elektrinu odpoja. Táto taktika má vyvolať paniku a prinútiť ľudí k rýchlemu konaniu bez rozmyslenia.

Najnebezpečnejšie na týchto správach je to, že obsahujú skutočné skratky energetických firiem. Kriminálnici teda vedia, že správa bude vyzerať dôveryhodne a mnohí ľudia na ňu skočia.

Faktúry za elektrinu môžu byť podvod

Faktúry za elektrinu môžu byť podvod. Zdroj: shutterstock.com/fizkes

Energia sa cez SMS neúčtuje

Dôležité je vedieť, že žiadna slovenská elektráreň neposiela účty cez textové správy. Všetky seriózne energetické spoločnosti doručujú faktúry buď klasickou poštou, elektronickou poštou, alebo cez svoje oficiálne webové stránky a aplikácie.

Polícia jasne upozorňuje, že akákoľvek SMS žiadajúca platbu za energiu je automaticky podozrivá. Spoločnosti ZSE aj VSE oficiálne potvrdili, že nie sú odosielateľmi týchto správ a ich meno je zneužívané. O rovnakom pokuse podvodníkov sme vás už informovali.

Ako sa Slováci môžu brániť

Keď dostanete podozrivú správu, najlepšie je ju úplne ignorovať. Ak si chcete preveriť stav svojich platieb, urobte to bezpečným spôsobom:

  • Zavolajte priamo na zákaznícku linku vašej energetickej spoločnosti.
  • Prihláste sa do oficiálnej webovej stránky alebo mobilnej aplikácie.
  • Nikdy neklikajte na odkazy v podozrivých správach.

ZSE zákazníci môžu volať na 0850 111 555, VSE na 0850 123 333. Tieto čísla nájdete aj na oficiálnych webových stránkach spoločností.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slováci sa musia chrániť pred kyberútokmi

Podvodníci sú čoraz vynaliezavejší. Okrem falošných SMS od elektrární sa objavujú aj podobné útoky využívajúce mená iných známych firiem ako Slovenská pošta či banky.

Základnou ochranou je zdravá nedôvera voči neočakávaným správam požadujúcim okamžité platby. Vždy si dajte čas na overenie a neklikajte na žiadne odkazy od neznámych odosielateľov.

Ak máte aktuálne antivírusové programy a pravidelne aktualizujete operačný systém telefónu, máte lepšiu šancu rozpoznať a zablokovať nebezpečné správy skôr, ako stihnú spôsobiť škodu.

txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.