Zabudnite na lacné Temu. Slováci budú za nákupy platiť poplatky navyše

  • Temu sa stalo fenoménom vďaka extrémne nízkym cenám.
  • Európska únia práve schválila nový poplatok na každú zásielku z Číny.
  • To je definitívny koniec éry superlacných nákupov.
Ekonomika Temu sa Slovákom predraží
Temu sa Slovákom predraží. Zdroj: shutterstock.com/Roman Samborskyi/El editorial
Coinfactory PC banerOkazio mobil

Temu a ďalšie podobné online platformy poskytujúce extrémne lacné produkty z Číny čoskoro zasiahne výrazná zmena. Európska únia sa rozhodla radikálne zasiahnuť proti prívalu lacných zásielok prichádzajúcich do EÚ, najmä z Číny.

Na každú malú zásielku nakúpenú online priamo spotrebiteľmi plánuje EÚ uvaliť nový poplatok vo výške 2 eur. Tento krok vážne zasiahne obchodný model čínskych platforiem ako Temu a Shein. Ten je založený na priamom doručovaní lacných produktov z Číny európskym spotrebiteľom.

Prečo EÚ zavádza nový poplatok na zásielky?

Podľa európskeho komisára pre obchod Maroša Šefčoviča predstavuje „obrovský prílev balíkov úplne novú výzvu: pre kontrolu, bezpečnosť a zabezpečenie dodržiavania štandardov”.

Brusel znepokojuje nielen objem, ale aj kvalita dovážaných produktov. Financial Times informuje, že EÚ zaznamenala zvýšenie počtu nebezpečných a nevyhovujúcich tovarov na trhu, ako aj nárast sťažností od európskych maloobchodníkov na nekalú konkurenciu.

Alarmujúce fakty

Nejde o malé čísla – podľa dostupných údajov do EÚ ročne prichádza približne 4,6 miliardy malých zásielok, čo predstavuje približne 12 miliónov balíkov denne. Šokujúce je, že až 91 % týchto zásielok pochádza z Číny. Len Holandsko a Belgicko, hlavné logistické centrá EÚ, prijali minulý rok viac ako miliardu balíkov.

Ako Temu a iné platformy obchádzali systém

Online platformy ako Temu a Shein doteraz profitovali z výnimky známej ako režim „de minimis”, ktorý oslobodzuje zásielky v hodnote nižšej ako 150 eur od ciel a byrokracie. Tento systém však čelí kritike, že umožňuje obchádzať colné kontroly, daňové povinnosti a nedodržiavať bezpečnostné štandardy EÚ.

Temu a Shein chce regulovať Európska únia

Temu a Shein chce regulovať Európska únia. Zdroj: shutterstock.com/El editorial

Anna Cavazzini, nemecká europoslankyňa, ktorá predsedá výboru pre vnútorný trh, pre Financial Times uviedla:

Je dôležité dostať to pod kontrolu. Predajcov to bude motivovať používať sklady ako predtým. Pre colné orgány je oveľa jednoduchšie kontrolovať vzorky v zásielke než jednotlivé položky.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.