Hmyz v potravinách: Majú mať Slováci skutočne strach z toho, čo jedia?

  • Slováci čelia novej legislatíve, ktorá povoľuje hmyz v potravinách.
  • Tretina obyvateľov sa obáva, že im tajne pridávajú hmyz do jedla.
  • Je tento strach opodstatnený?
Off topic Slováci sa boja hmyzu v potravinách
Slováci sa boja hmyzu v potravinách. Zdroj: shutterstock.com/HappyAngel 888/voronaman
Okazio PCCoinfactory mobil baner

Slováci sa v poslednom období čoraz častejšie stretávajú s informáciami o hmyze v potravinách. Od februára 2025 platí v krajinách Európskej únie legislatíva, ktorá povoľuje používanie hmyzu v určitých potravinách.

Táto skutočnosť vyvoláva medzi obyvateľmi rôzne reakcie – od zvedavosti až po obavy. Ale je tento strach opodstatnený? Majú sa Slováci skutočne obávať toho, čo jedia?

Čo presne povoľuje nová legislatíva?

Európska únia schválila používanie hmyzu v potravinách už v roku 2021, no legislatíva začala platiť až v roku 2025. Ako uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR, medzi povolené druhy hmyzu patria napríklad:

  • Sušené larvy múčiara obyčajného.
  • Mrazené a práškové formy koníka sťahovavého.
  • Sušené a práškové formy svrčka domového.
  • Mrazené, pastové a práškové formy larvy potemníka stajňového.
Prísne pravidlá

Dôležité je zdôrazniť, že použitie hmyzu v potravinách je prísne regulované. Výrobcovia môžu pridávať hmyzie prísady len do konkrétnych kategórií potravín, ako sú pekárenské výrobky, cestoviny, spracované zemiakové výrobky, syry či niektoré druhy ovocných a zeleninových produktov, a to v presne stanovených množstvách.

Musia sa Slováci obávať, že jedia hmyz bez toho, aby o tom vedeli?

Toto je jedna z najčastejších obáv, ktorú potvrdzuje aj fakt, že až tretina ľudí na Slovensku sa podľa policajnej stránky Hoaxy a podvody obáva, že do ich jedla môžu tajne pridávať hmyz. Táto obava je však nepodložená.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Best Wallet PCBest Wallet mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.