- Národná linka pomoci získala masívny ohlas po jej integrácii do systému EduPage.
- Už v prvý deň spustenia linku kontaktovalo 632 detí a dospelých.
- Odborníci poskytujú pomoc pri širokej škále problémov od šikany až po ochranu duševného zdravia.
Rezort práce zaznamenal veľký záujem o novinku. O služby národnej linky na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K prostredníctvom školského informačného systému EduPage je veľký záujem zo strany žiakov aj ich rodičov. V prvý deň (5. 5.) po spustení linky v školskom systéme kontaktovalo odborných konzultantov prostredníctvom chatu alebo emailu 632 detí a dospelých.
V období od 5. do 9. mája sa s linkou spojilo celkovo 947 ľudí. V piatok o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).
Zaradenie Národnej linky na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K do systému EduPage je jednou z mnohých iniciatív rezortu práce, vyvíjaných s cieľom byť bližšie ľuďom a poskytnúť im efektívnu podporu.
Veľmi ma teší, že táto úspešná spolupráca s rezortom školstva splnila svoj cieľ a mnoho detí i dospelých sa obrátilo na odborníkov na linke,” uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Rezort práce zaznamenal enormný záujem
Záujem o národnú linku bol podľa generálneho riaditeľa a generálneho tajomníka služobného úradu ÚPSVaR Petra Ormandyho počas prvého oficiálneho dňa v systéme EduPage aspoň desaťnásobne vyšší ako počas bežných dní.
Vďaka spojeniu so školami sa na nás obrátilo aj mnoho detí, ktoré skutočne čelia násiliu a my sme im mohli aktívne pomôcť. Pozitívne je aj to, že odborníkov kontaktovali aj deti zo zvedavosti, naši konzultanti sa s nimi rozprávali o možnostiach konzultácie a podpory, šírili tak osvetu o rôznych druhoch násilia a možnostiach, ako im čeliť. Deti a mladých ľudí ubezpečili, že v linke majú oporu pri pomoci s negatívnym prežívaním,” priblížil.
Vlani podporila národná linka 7 544 ľudí, čo je o 1 442 viac ako v roku 2023. Od jej spustenia na konci apríla 2021 kontaktovalo odborných konzultantov prostredníctvom chatu vyše 26 271 osôb.
Najčastejšie s nimi rozoberajú duševné zdravie, šikanu, kyberšikanu, sociálnu izoláciu či vzťahy s rodičmi a rovesníkmi. Odborníkom rovnako píšu aj ľudia s tendenciou k sebapoškodzovaniu, poruchami príjmu potravy alebo k samovražedným sklonom. Linka je dostupná cez webové prehliadače, prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo cez EduPage v rámci položky šikana a duševné zdravie.