Len 5 % žien na najvyšších pozíciách. Prečo firmy prichádzajú o konkurenčnú výhodu

  • Len 5 % generálnych riaditeľských pozícií vo svete zastávali ženy.
  • Ženy vo vedúcich pozíciách častejšie posilňujú spoluprácu v tíme.
  • V tímoch s empatickým lídrom je 61 % ľudí inovatívnych.
Ekonomika Len 5 % žien na najvyšších pozíciách
Len 5 % žien na najvyšších pozíciách. Zdroj: shutterstock.com/Zamrznuti tonovi
Okazio PCCoinfactory mobil baner

Hoci ženy tvoria približne polovicu populácie, na najvyšších pozíciách biznisu sú stále v menšine. Podľa údajov spoločnosti Catalyst len 5 % generálnych riaditeľských pozícií vo svete zastávali v roku 2020 ženy. V rebríčku Fortune 500 v tom čase figurovalo iba 41 žien.

Rodový nepomer vo vedení firiem je dlhodobý problém, no výskumy ukazujú, že manažérky môžu prinášať firmám konkrétne výhody. Podľa American Psychological Association ženy častejšie posilňujú spoluprácu v tíme, inšpirujú k angažovanosti a zlepšujú férovosť rozhodovania.

Dôležité kvality

„Empatia, autentickosť a schopnosť vytvárať bezpečné prostredie sú kvality, ktoré dnes považujeme za jadro transformačného leadershipu,” hovorí Iveta Kirschner, koučka a zakladateľka konzultantskej platformy BE NEW CULTURE.

Ženy vo vedúcich pozíciách čelia aj tzv. „double-bind dileme”. Ide o situáciu, keď sa od manažérky očakáva, že bude rozhodná, no zároveň empatická.

Tieto požiadavky si často protirečia, ak je žena razantná, býva vnímaná ako tvrdá či nepríjemná, ak je príliš ústretová, ako slabá. Podľa portálu Catalyst ženy často pracujú viac hodín a s väčším tlakom na výkon aj vzhľad, aby vyhoveli predstave o „dokonalej líderke”.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Výskum: Muži hovoria viac, ženy menej riskujú

Výskum Brigham Young University a Princeton University ukázal, že muži počas porád hovoria v priemere o 75 % viac ako ženy. Dôvodom nie je nedostatok názorov, ale obava žien, že budú pôsobiť príliš dominantne alebo sa mýlia.

Tento efekt ovplyvňuje rozhodovanie celého tímu a môže viesť k tomu, že hlas žien zostáva nepočutý.

Podľa metaanalýzy 61 štúdií z roku 1992 sa ženy vo vedení častejšie uchyľujú k transformačnému štýlu riadenia, vedú príkladom, zameriavajú sa na individuálny rozvoj členov tímu a budujú hodnotové zázemie.

Nejde len o čísla

„Dobrý líder dnes už nie je len manažér s číslami. Je to človek, ktorý rozumie dynamike tímu, pracuje so silnými a slabými stránkami ľudí a vytvára priestor na ich rast,” vysvetľuje odborníčka na rozvoj lídrov Iveta Kirschner.

Podľa jej slov sú najčastejšími prekážkami žien v biznise nie ich výkonnosť, ale vlastné očakávania, potreba zapadnúť do mužského modelu riadenia a tlak na neustálu perfektnosť. Koučing podľa nej pomáha ženám objaviť vlastný štýl vedenia, identifikovať hranice, znížiť vyčerpanie a budovať dôveru v tíme.

Dlhodobý prínos pre firmy

Výskumy Catalyst zároveň ukazujú, že v tímoch s empatickým lídrom je až 61 % ľudí inovatívnych oproti 13 % pri neempatickom vedení. Firmy, ktoré podporujú autentickosť a rešpektujú rodové rozdiely, získavajú nielen lojalitu zamestnancov, ale aj vyššiu efektivitu a kultúru spolupráce.

„Ženskosť nie je prekážka, ale konkurenčná výhoda,” uzatvára Iveta Kirschner. „Žena, ktorá vedie autenticky a nie podľa cudzieho vzorca, je pre firmu dlhodobo prínosom – po výkonnostnej aj ľudskej stránke.”

Coinfactory PC banerKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.