Pozor na pascu. SOI odhalila nebezpečný podvod s dovolenkami

  • Firma Suntours Slovakia neexistuje v žiadnom oficiálnom registri Slovenskej republiky.
  • Stránka neuvádza, ktorá cestovná kancelária organizuje predávané zájazdy.
  • SOI jasne odporúča spotrebiteľom, aby si na Suntours.sk zájazdy nekupovali.
Ekonomika SOI odhalila nebezpečný podvod s dovolenkami
SOI odhalila nebezpečný podvod s dovolenkami. Zdroj: shutterstock.com/Ushuaia studio
BitmarketsOkazio mobil

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) vydala varovanie pre všetkých dovolenkárov, ktorí zvažujú nákup zájazdu cez webovú stránku www.suntours.sk. Kontrolóri objavili podozrivé praktiky, ktoré sa nápadne podobajú už známym prípadom podvodného predaja dovoleniek.

„Spotrebitelia by mali byť mimoriadne opatrní pri využívaní služieb tohto portálu,” uviedla SOI na svojom webe. Inšpektori začali prípad vyšetrovať po tom, čo dostali podnet od Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr, ktorú kontaktovali nespokojní zákazníci.

Kto vlastne stojí za portálom?

Najväčšie obavy vyvoláva nejasná identita skutočného prevádzkovateľa webu. Stránka sa predstavuje ako online cestovná agentúra Suntours so sídlom na Levočskej 4 v Košiciach. Kontrolóri však zistili, že firma s názvom Suntours Slovakia neexistuje v žiadnom oficiálnom registri a na uvedenej adrese nesídli.

„Zákazník nemôže zistiť, kto mu vlastne predáva dovolenku a kto zodpovedá za jej uskutočnenie,” vysvetľuje SOI. Web spomína aj nemeckú firmu Suntours GmbH a českú spoločnosť Sun Tours Prague, s.r.o.

Nemecká Suntours GmbH síce reálne funguje, ale nepôsobí ako cestovná agentúra, ako tvrdí web. Česká firma Sun Tours Prague existuje v českom obchodnom registri, ale nemá oprávnenie prevádzkovať cestovnú kanceláriu ani agentúru a nemá žiadne prepojenie s nemeckou spoločnosťou.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Chýbajú základné informácie pre zákazníkov

SOI upozorňuje, že stránka neuvádza pri zájazdoch, ktorá cestovná kancelária ich organizuje a kto nesie zodpovednosť za ich poskytnutie. Chýbajú aj dôležité informácie o poistení proti úpadku cestovných kancelárií.

„Zmluvy o zájazde obsahujú údaje o troch rôznych firmách bez vysvetlenia ich úlohy, čo zákazníkov len mätie,” dodávajú kontrolóri.

Obchodné podmienky na stránke dokonca citujú už neplatný zákon a celkovo nespĺňajú požiadavky aktuálneho zákona č. 170/2018 Z. z. o zájazdoch a spojených službách cestovného ruchu.

Opakovaný vzorec podvodov

SOI pripomína, že podobné prípady už riešila aj v minulosti. Vo februári 2025 varovala pred webom www.travelokno.sk, ktorý využíval rovnaké podvodné praktiky.

„Takéto stránky často lákajú zákazníkov na výhodné ceny, no v skutočnosti ide o podvod. Ľudia zaplatia za dovolenku, ktorá sa nikdy neuskutoční, a svoje peniaze už neuvidia,” varujú inšpektori.

Jasné stanovisko kontrolórov

Na základe všetkých zistení Slovenská obchodná inšpekcia jasne odporúča spotrebiteľom, aby si cez stránku www.suntours.sk žiadne zájazdy nekupovali.

„Pred kúpou dovolenky si vždy overte, či cestovná kancelária alebo agentúra naozaj existuje a či má potrebné povolenia na podnikanie v cestovnom ruchu,” radí SOI všetkým spotrebiteľom.

Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.