Virtuálne meny s reálnymi výhodami: Nový návrh zákona prináša 7 % daň

  • Príjem z predaja virtuálnej meny po roku vlastníctva by sa zdaňoval len 7 %.
  • Návrh oslobodzuje fyzické osoby od zdravotných odvodov z predaja virtuálnych mien.
  • Poslanci očakávajú vyšší výber daní vďaka atraktívnejšej daňovej sadzbe.
Ekonomika Virtuálne meny s reálnymi výhodami
Virtuálne meny s reálnymi výhodami. Zdroj: shutterstock.com/alfernec
Coinfactory PC banertxb

Príjem z predaja virtuálnej meny po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia by sa mal zdaňovať zníženou sadzbou 7 %. Pri predaji do jedného roka by sa tento príjem zdaňoval rovnako ako ostatné príjmy.

Navrhujú to poslanci opozičnej SaS Marián Viskupič a Jana Bittó Cigániková v novele zákona o dani z príjmov, ktorú predložili do Národnej rady (NR) SR.

Ďalšie zmeny v návrhu

Súčasťou novely je aj návrh na oslobodenie fyzických osôb od povinnosti platenia odvodov na zdravotné poistenie z príjmu z predaja virtuálnej meny, ak nebola súčasťou ich obchodného majetku.

 

Predkladatelia pripomenuli, že ich návrh obsahovo vychádza z novely schválenej v roku 2023, ktorou sa menili viaceré pravidlá zákona o dani z príjmov. Časť týchto zmien sa týkala právnej úpravy virtuálnej meny. Kľúčové ustanovenia zákona však boli zrušené ešte v tom istom roku v rámci balíka konsolidačných opatrení, tzv. lex konsolidácia.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

„Predložený návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, a to z dôvodu, že v súčasnosti je výber dane z príjmu z kryptomien nulový, resp. veľmi blízky nule a pri atraktívnej daňovej sadzbe budú daňovníci ochotnejšie priznávať túto daň. Predložený návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie,” avizovali opoziční poslanci.

Účinnosť novely navrhujú od 1. januára 2026.

txbKvakomat mobil