- Dôchodok má pre ženy na Slovensku pachuť nespravodlivosti.
- Dostávajú o pätinu menej peňazí ako muži.
- Môže za to najmä materstvo a nižšie mzdy počas celého života.
Dôchodok je pre mnohých Slovákov témou plnou neistoty, no pre ženy to platí dvojnásobne. Slovenský dôchodkový systém totiž skrýva nespravodlivosť, o ktorej sa málo hovorí – ženy dostávajú v priemere až o 20 percent nižšie dôchodky než muži. Pre mnohé z nich to znamená život v chudobe, najmä ak žijú samy.
Ako uvádza portál Pravda, príjmovej chudobe čelí takmer 14 percent žien, no v prípade jednočlenných domácností toto číslo stúpa až na alarmujúcich 26,3 percenta.
Dôchodok žien býva podstatne nižší
Za týmto rozdielom stojí viacero faktorov. Muži na Slovensku zarábajú v priemere o 10,2 percenta viac, než je celoštátny priemer, zatiaľ čo ženy sú pod priemerom o 10,5 percenta. Keď porovnáme priamo mzdy, ženy dosahujú len 81,2 percenta mužských platov – rozdiel je teda takmer 19 percent.
Druhým kľúčovým faktorom je takzvaná „pokuta za materstvo”. Ak žena preruší kariéru pre výchovu detí, jej dôchodok výrazne klesá.
- Žena s troma deťmi má až o 17 percent nižší dôchodok (764 eur namiesto potenciálnych 920 eur).
- Pri dvoch deťoch je to priemerne 816 eur.
- Pri jednom dieťati okolo 868 eur.
„Prerušeniami práce v súvislosti s materskými a rodičovskými povinnosťami či starostlivosťou o iných odkázaných členov domácnosti tak ženy čelia nielen nižším dôchodkom, ale sú aj reálne viac ohrozené chudobou. Hovoríme už o feminizácii chudoby,” uviedla sociologička Silvia Porubänová.
Ženy vykonávajú kvantum neplatenej práce
Slovenské ženy odpracujú doma o 15 hodín týždenne viac než muži. Táto nezaplatená domáca práca predstavuje prakticky ďalší pracovný úväzok – až 38 hodín týždenne podľa údajov Konfederácie odborových zväzov. Problém je, že táto práca sa do dôchodkového systému vôbec nepočíta.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.