Bývanie v krabici od topánok. Nová realita slovenského trhu s nehnuteľnosťami

  • Priemerná výmera bytov klesla z 80 m² na polovicu.
  • Malé jedno- a dvojizbové byty sa v novostavbách predávajú najrýchlejšie.
  • Mladí ľudia robia kompromisy v rozlohe, dispozícii aj vybavení bytov.
Ekonomika Nová realita slovenského trhu s nehnuteľnosťami
Nová realita slovenského trhu s nehnuteľnosťami. Zdroj: shutterstock.com/Sivakova Valeria, fizkes
Okazio PCtxb

Na Slovensku dlhodobo sledujeme trend klesajúcej rozlohy nových bytov. Kým kedysi bola priemerná výmera bytu okolo 70 – 80 m², dnes sa stále viac mladých ľudí uspokojuje aj s polovičnou metrážou. Malé jedno a dvojizbové byty sa predávajú najrýchlejšie a v novostavbách ich developeri ponúkajú ako prvé. Prečo je to tak?

Tento jav nie je len dôsledkom drahých nehnuteľností a nedostupných hypoték. Podľa Mgr. Karin Zápalovej, RSc., odborníčky v oblasti realít a majiteľky realitnej kancelárie KARIN & PARTNERS, ide aj o premyslenú investičnú stratégiu, v ktorej zohrávajú veľkú rolu malí investori.

Malé byty vo veľkých mestách

„Záujem o malé byty vo veľkých mestách je realitou už dlhodobo a súvisí najmä s vysokým dopytom po prenájmoch. Mnoho ľudí tieto byty kupuje ako investíciu,” vysvetľuje K. Zápalová.

Takýto trend je dlhodobo zjavný aj v iných európskych metropolách, ale metráže sú ešte menšie než v Bratislave.

Napríklad v Paríži alebo Londýne je záujem doslova o mikrobyty s rozlohou do 30 m². Zrejme je len otázkou času, kedy v skutočne malom budeme bývať aj u nás.

Malé byty ako nový štandard aj mimo Bratislavy

Kým v nedávnej minulosti sa ľudia uspokojovali s menšou metrážou bytov iba v hlavnom meste, dnes je situácia iná. „Tento trend je vo väčšine slovenských miest, pretože menšia výmera znamená nižšiu cenu, a preto je bývanie dostupnejšie,” pokračuje K. Zápalová.

Veľký záujem, a preto aj extrémne rýchly predaj malých bytov evidujú realitné kancelárie vo všetkých krajských a okresných mestách. Dôvod je jasný – dostupnosť.

Mladí ľudia často nemajú inú možnosť, ako sa uskromniť, ak chcú bývať v dobrej lokalite alebo vôbec bývať. Pri výbere bývania tak robia kompromisy nielen v rozlohe, v dispozícii aj vo vybavení.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako sa mení prístup developerov?

Developeri sa tomuto trendu prispôsobili veľmi rýchlo a v nových projektoch cielene ponúkajú malé jednotky. „Naša skúsenosť je jednoznačná – v projektoch sa vždy ako prvé predajú malé jedno- a dvojizbové byty,” potvrdzuje odborníčka na realitný trh.

Hoci takéto byty majú často vyššiu cenu za meter štvorcový ako väčšie nehnuteľnosti, minú sa ako teplé rožky. Aj preto je na trhu čoraz viac projektov s malometrážnymi bytmi, ktoré sa ponúkajú so sloganmi ako „ľahko dostupné” alebo „vhodné ako investičná príležitosť”.

Mladí malé byty spočiatku nehľadajú, ale nakoniec robia kompromis. „Deje sa to často. Prichádzajú s istou predstavou, ale nakoniec častokrát urobia kompromisy v dispozícii, keď je ponuka na kúpu zaujímavá,” hovorí K. Zápalová. „Mnohí kupujúci akceptujú byty bez balkóna, s menej výhodnou dispozíciou alebo s menšou úžitkovou plochou. V starších bytoch sú prechodné izby alebo absencia šatníka bežnou realitou.”

Mladí Slováci sa vzdávajú priestoru

Mladí Slováci sa vzdávajú priestoru. Zdroj: shutterstock.com/Evgeniy Vasilev

Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.