Obchodná vojna na obzore: Národná banka Slovenska varuje pred katastrofou

  • Národná banka Slovenska varuje pred ekonomickou búrkou.
  • Obchodné clá zo Spojených štátov môžu vážne zasiahnuť európsky export.
  • Odborníci predpovedajú spomalenie rastu a nárast cien v celej eurozóne.
Ekonomika Národná banka Slovenska varuje pred obchodnou vojnou
Národná banka Slovenska varuje pred obchodnou vojnou. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/esfera
Bitmarketstxb

Národná banka Slovenska (NBS) bije na poplach. Hrozba obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou vrhá tieň neistoty na ekonomický rast eurozóny. Spojené štáty nedávno oznámili zavedenie recipročných ciel, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť európsky export. Podľa najnovších informácií sa tieto clá dotknú najmä automobilového priemyslu, ocele, hliníka, polovodičov či farmaceutických výrobkov.

Národná banka Slovenska varuje pred rizikami

Podľa analýz Národnej banky Slovenska, novozavedené clá USA predstavujú významné riziko pre ekonomiku eurozóny, ktorá sa ešte stále spamätáva z energetického šoku spôsobeného vojnou na Ukrajine.

Obchodné bariéry môžu podľa analytikov NBS spôsobiť nárast cien dovážaných produktov a znížiť konkurencieschopnosť európskych firiem na americkom trhu.

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír označil nedávne oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení ciel na tovary z EÚ za „historický okamih, taký malý európsky a americký Armagedon”.

„Neistota okolo obchodnej politiky USA sa negatívne odráža aj na správaní ľudí v eurozóne,” uvádza správa NBS.

Dôvera spotrebiteľov sa podľa údajov prepadla na viac než ročné minimum, čo signalizuje, že obavy z obchodnej vojny už začínajú ovplyvňovať spotrebiteľské správanie.

Slovensko doplatí na americké clá

Slovensko doplatí na americké clá. Zdroj: shutterstock.com/SpaceOak

Dopady na Slovákov a ekonomiku

Vyššie clá prichádzajú v čase, keď je hospodárstvo eurozóny stále zraniteľné. Spotreba domácností, ktorá tvorí viac ako polovicu HDP, je oslabená v dôsledku vysokých cien energií a potravín. Hoci inflácia mierne klesla, spotrebitelia volia opatrnosť. Navyše, predpokladá sa, že neistota v obchodných vzťahoch môže oslabiť dopyt po úveroch, čo by ešte viac spomalilo hospodársky rast.

Podľa NBS môže aktuálna situácia viesť k nižšej spotrebe a obmedzeniu investícií.

„Klesajúca dôvera spotrebiteľov môže tlmiť očakávaný rast spotreby, ktorý bol doteraz jedným z hlavných motorov ekonomického rastu,” varuje správa.

V prostredí zvýšených ciel sa očakáva, že európske domácnosti budú menej míňať a viac šetriť, čo môže prehĺbiť ekonomickú stagnáciu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.