Mesto v susednej krajine získalo prestížnu cenu. O Slovensku sa v hodnotení nehovorí

  • Holandský Utrecht zvíťazil medzi veľkými mestami za komplexný prístup k diverzite.
  • Fínske Mariehamn dominovalo kategórii miest s menej než 50 000 obyvateľmi.
  • Portugalská Braga zvíťazila v novej kategórii zameranej na inkluzívne bývanie.
Ekonomika Mesto v susednej krajine získalo prestížnu cenu
Mesto v susednej krajine získalo prestížnu cenu. Zdroj: shutterstock.com/ecstk22
Coinfactory PC banerBitmarkets

Európska komisia 7. mája v Bruseli slávnostne otvorila Mesiac diverzity EÚ 2025 a zároveň vyhlásila víťazov štvrtého ročníka súťaže o najinkluzívnejšie európske mestá.

Mestá z Holandska, Fínska, Portugalska, Španielska, Talianska a Poľska si odniesli ocenenia za svoje výnimočné prístupy k podpore začleňovania všetkých občanov bez ohľadu na ich pohlavie, pôvod, vieru, zdravotné znevýhodnenie, vek či sexuálnu orientáciu.

Mesiac diverzity

Slávnostný ceremoniál v Bruseli oficiálne odštartoval tohtoročný Európsky mesiac diverzity, ktorý oslavuje úsilie o vytváranie rovnoprávnych a inkluzívnych spoločenstiev pre všetkých obyvateľov Európy.

Holandský Utrecht zvíťazil v kategórii miest nad 50 000 obyvateľov a odniesol si zlaté ocenenie. Porota vyzdvihla najmä komplexný prístup mesta k diverzite, ktorý zahŕňa všetky mestské oddelenia a opiera sa o silné vedenie a dostatočné financovanie.

Komisárka Hadja Lahbib vo svojom príhovore zdôraznila:

Utrecht nám ukazuje, že inklúzia nie je len teoretický koncept, ale každodenná realita, ktorá preniká do všetkých oblastí mestského života.

Španielske Bilbao získalo striebro za svoje inovatívne programy v oblasti zamestnanosti, vzdelávania, dopravy a športu. Bronzovú priečku obsadil poľský Krakov vďaka svojim projektom podporujúcim rozmanitosť vo verejnom priestore, zdravotníctve a kultúre.

Malé mestá s veľkým srdcom pre diverzitu

Fínske mesto Mariehamn dominovalo kategórii miest s menej než 50 000 obyvateľmi. Porota ocenila jeho systematický prístup k inklúzii na pracoviskách, vo vzdelávaní a pri integrácii nových obyvateľov.

Španielsky Usurbil získal strieborné ocenenie za svoju víziu a zameranie na rodovú rovnosť a integráciu migrantov. Talianske mesto Settimo Torinese obsadilo tretie miesto vďaka svojmu participatívnemu rozpočtu a spolupráci naprieč rôznymi sektormi.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nová kategória: inkluzívne bývanie

Portugalské mesto Braga zvíťazilo v novej špeciálnej kategórii zameranej na inkluzívne bývanie. Mesto zaujalo porotu svojou komplexnou stratégiou podpory zraniteľných skupín vrátane seniorov, ľudí so zdravotným znevýhodnením, osamelých rodičov a obetí domáceho násilia.

Talianske mesto Gualdo Tadino obsadilo druhé miesto za inovatívne riešenia bývania pre ženy, LGBTIQ osoby a migrantov. Španielska Zaragoza získala bronz za svoj viacvrstvový prístup k prevencii bezdomovectva.

Zaragoza si zároveň odniesla aj Cenu verejnosti, o ktorej rozhodovali diváci počas slávnostného odovzdávania ocenení.

Inklúzia ako základný kameň európskej identity

„V našich mestách a obciach sa rovnosť stáva súčasťou každodenného života,” vyhlásila komisárka Lahbib. Práve tam naši občania zažívajú skutočný pocit spolupatričnosti a prijatia. Gratulujem všetkým víťazom za ich inšpiratívny prístup, ktorý ukazuje cestu ostatným európskym samosprávam.”

Tieto ocenenia tvoria dôležitú súčasť iniciatívy Európskej komisie za budovanie Únie rovnosti. Súťaž vznikla ako súčasť Akčného plánu EÚ proti rasizmu a Stratégie pre rovnosť LGBTIQ osôb na roky 2020-2025.

Európa pripravuje nové stratégie pre rovnosť

Európska komisia v apríli spustila dve verejné konzultácie k pripravovaným stratégiám. Nová Stratégia rovnosti LGBTIQ osôb a prvá Stratégia EÚ proti rasizmu budú stavať na doterajších úspechoch a skúsenostiach. Verejnosť môže prispieť svojimi názormi do 24. júna, respektíve do 8. júla.

Ako vznikali hodnotenia?

Do tohtoročnej súťaže sa mestá mohli prihlásiť od konca novembra 2024 do začiatku februára 2025. Odborná porota hodnotila prihlášky podľa viacerých kritérií, vrátane rozsahu iniciatív, úrovne záväzku, udržateľnosti projektov a zapojenia znevýhodnených skupín do tvorby politík.

Európsky mesiac diverzity predstavuje kľúčovú iniciatívu Komisie v boji proti diskriminácii. Prvýkrát sa konal v máji 2020 pri príležitosti 10. výročia Platformy EÚ pre charty diverzity.

Víťazné mestá teraz poslúžia ako vzor pre ostatné európske samosprávy, ktoré sa usilujú vytvoriť inkluzívnejšie prostredie pre všetkých svojich obyvateľov bez rozdielu.

txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.