Bitcoin formuje veľký reset. Držitelia hromadia masívne zisky

  • Onchain metriky identifikujú trhové fázy Bitcoinu.
  • Ukážeme si ako identifikovať resety trhových pohybov a trendov.
  • Bitcoinové resetové signály môžu predikovať nové trendy.
Analýzy Bitcoin formuje reset
Bitcoin formuje reset. Zdroj: shutterstock.com/nuttapon averuttaman/Arsenii Palivoda
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Bitcoin v posledných mesiacoch prechádza sériou resetov, ktoré signalizujú typické správanie trhu počas korekcií. Po prudkých rastoch často prichádza obdobie útlmu, kde dochádza k odstraňovaniu nadmerného optimizmu a investori revidujú svoje očakávania, ukazujú údaje z Glassnode. Tieto fázy môžeme označiť ako reset – nie zlyhanie, ale skôr návrat k trhovej rovnováhe.

Bitcoin vo fáze resetu dôvery

Jedným z kľúčových ukazovateľov na analýzu týchto fáz je MVRV pomer (Market Value to Realized Value). Tento pomer meria mieru nerealizovaného zisku alebo straty priemerného investora. Ak je vysoký, investori držia veľké zisky a môžu sa rozhodnúť vybrať si ich. Naopak, nízky MVRV značí, že sú v strate a môžu kapitulovať.

V období poklesu dosahuje MVRV hodnoty pod dlhodobý priemer, čo značí hlboký klesajúci trh. Keď sa pohybuje medzi -1 štandardnou odchýlkou a dlhodobým priemerom, hovoríme o fáze oživenia. Ak stúpne nad priemer, ide o začiatok vzostupného trhu. Pri prekročení +1 štandardnej odchýlky už hovoríme o eufórii.

TIP BITmarkets je ideálna platforma na kúpu kryptomien.

Metrika MVRV od Glassnode

Metrika MVRV od Glassnode. Zdroj: glassnode.com

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Význam MVRV pre Bitcoin

MVRV sa stáva dôležitým kompasom pre investorov, ktorí chcú pochopiť, v akej fáze trhu sa nachádzajú. Napríklad počas aktuálneho trendu poklesu klesol MVRV na úroveň 1,74, čo zodpovedá dlhodobému priemeru. To je psychologicky významná úroveň – ak ju trh udrží, môže to signalizovať stabilizáciu a návrat dôvery.

Historicky sme podobné správanie pozorovali aj počas konsolidačných fáz, napríklad pri poklese v auguste 2024. MVRV sa vtedy odrazil od rovnakých hladín ako dnes.

Sme na počiatku nového cyklu

Práve dlhodobý priemer MVRV slúži ako podpora dôvery investorov. Udržanie tejto úrovne alebo jej prerazenie nahor je z pohľadu trhového sentimentu konštruktívne. Znamená to, že investori veria v budúci rast a sú ochotní znovu vstúpiť na trh, čím sa vytvára základ pre nový vzostupný cyklus.

Percento ziskových mincí ako zrkadlo nálady investorov

Ďalším významným ukazovateľom pri analýze resetov v rámci Bitcoinu je percento cirkulujúcej ponuky v zisku. Tento ukazovateľ sa pozerá na každú mincu jednoducho – je buď v zisku (aktuálna cena > nákupná cena), alebo v strate. Neberie pritom do úvahy veľkosť zisku či straty, ako je to pri MVRV.

Bitcoinoví držitelia v zisku

Bitcoinoví držitelia v zisku. Zdroj: glassnode.com

Aktuálne sa v ziskovej pozícii nachádza až 88 % všetkých mincí. To znamená, že drvivá väčšina investorov drží Bitcoin so ziskom, a len tí, ktorí nakúpili v období december – február (pri cenách okolo 95 až 100 000 dolárov), sú v miernej strate. Takýto vývoj posilňuje hypotézu, že trh prešiel zdravou korekciou a nachádza sa v stave, kedy sú očakávania investorov vyrovnané – ani príliš optimistické, ani katastrofické.

Kde nakupovať Bitcoin?

Najlepšie miesto na nákup Bitcoinu je BITmarkets, vďaka nízkym poplatkom, lokálnej podpore v slovenčine a regulovanému prostrediu. Platforma ponúka aj jednoduché rozhranie a bezpečné uloženie kryptomien.

Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.