Mestská polícia s väčšou mocou. Vodiči, dávajte si pozor na túto vec

  • Ministerstvo vnútra pripravuje zákon, ktorý dá mestským políciám právo merať rýchlosť.
  • Peniaze z pokút za rýchlosť dostanú priamo mestá a obce.
  • Radary budú môcť stáť aj na cestách prvej triedy v obciach.
Ekonomika Mestská polícia s väčšou mocou
Mestská polícia s väčšou mocou. Zdroj. shutterstock.com/ronstik
BitmarketsBitmarkets

Slovenských vodičov čaká prevratná novinka pri kontrolách rýchlosti. Informuje o tom Dnes24.sk.

Ministerstvo vnútra pripravuje zákon, ktorý dá mestským a obecným políciám právo merať rýchlosť a udeľovať pokuty. Túto právomoc doteraz mali len príslušníci štátnej polície.

Mestskí policajti dostanú nové kompetencie

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil, že jeho rezort pracuje na presune niektorých právomocí. „Prídeme s nejakými prvotnými krokmi, kde by sme prvé kolo kompetencií vedeli presunúť z poriadkovej polície na mestskú políciu,” povedal minister.

V súčasnosti môžu mestskí a obecní policajti pokutovať vodičov len za zlé parkovanie. Nový zákon im umožní kontrolovať dodržiavanie rýchlosti a trestať jej prekročenie. Táto zmena pomôže odľahčiť štátnu políciu a zároveň zvýši bezpečnosť na miestnych cestách.

Kam poputujú peniaze z pokút?

Dôležitou otázkou zostáva využitie peňazí z pokút. Financie získané z pokút za rýchlosť dostanú priamo mestá a obce, no zatiaľ nie je jasné, na čo ich budú môcť použiť.

„Rokujeme o tom, či tento príjem bude účelovo viazaný len na bezpečnosť premávky, alebo aj na iné oblasti. To ešte chceme doprecízovať,” vysvetlil predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.

Božik zdôraznil význam tejto zmeny pre bezpečnosť. „Bezpečnosť v mestách a obciach je našou spoločnou prioritou. Veríme, že posilnenie kompetencií obecných polícií, vrátane možnosti merania rýchlosti, prispeje k lepšiemu dodržiavaniu pravidiel cestnej premávky a zvýši ochranu našich obyvateľov,” uviedol po stretnutí s ministrom vnútra.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Česko nám ukazuje cestu

Pri zavádzaní nových pravidiel sa Slovensko inšpiruje Českou republikou, kde podobný systém funguje už niekoľko rokov s dobrými výsledkami. České mestá a obce využívajú stacionárne radary, čo výrazne zlepšilo bezpečnosť na problémových úsekoch.

Primátori slovenských miest tvrdia, že nové kompetencie zvládnu, ale potrebujú finančnú pomoc od štátu. Najväčší problém predstavuje nákup a inštalácia radarových systémov, ktoré stoja nemalé peniaze.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Best Wallet PCCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.