Päť pilierov pre bohatý dôchodok. Ako si zabezpečiť pokojnú jeseň života

  • Čím skôr začnete sporiť na dôchodok, tým lepšie výsledky získate.
  • Slovensko o 20 rokov zažije prudký nárast počtu dôchodcov.
  • Päťpilierový dôchodok spája rôzne zdroje príjmov a znižuje riziká.
Ekonomika Päť pilierov pre bohatý dôchodok
Päť pilierov pre bohatý dôchodok. Zdroj: shutterstock.com/pikselstock, Romolo Tavani
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Predstavte si bohatú záhradu s ovocnými stromami, kríkmi a zeleninou, ktorá vám dáva úrodu celý rok. Takúto záhradu nevytvoríte za deň – potrebujete plánovať, čakať a postupne vysádzať. Rovnaký princíp platí aj pri zabezpečení na dôchodok, hovoria finanční odborníci.

„Za krátky čas sa nevybuduje to, čo sa roky zanedbávalo. Tak pri záhrade ako i pri dôchodku,” zdôrazňuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select. Rovnako ako v záhrade najskôr sadíme stromy, neskôr kríky a nakoniec rýchlorastúce plodiny, aj pri dôchodku platí jednoduché pravidlo – čím skôr začnete, tým lepšie výsledky získate.

Neskoré uvedomenie

Mnohí ľudia odsúvajú myšlienky na dôchodok ako vzdialenú budúcnosť. Uvedomenie často prichádza neskoro, keď už nezostáva dosť času na vytvorenie dostatočnej finančnej rezervy.

Demografické údaje ukazujú, že Slovensko o približne 20 rokov zažije prudký nárast počtu dôchodcov, keď do penzie odídu tzv. Husákove deti.

Prvý dôchodkový pilier pocíti obrovský tlak a mnohí pochybujú, či Sociálna poisťovňa zvládne pokryť všetky dôchodkové nároky.

Práve preto odborníci radia nespoliehať sa len na štátny dôchodok a budovať vlastné úspory čo najskôr.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Päť pilierov pre bezpečný dôchodok

Koncept päťpilierového dôchodku ponúka ucelený prístup k zabezpečeniu príjmu v starobe. Spája rôzne zdroje príjmov, čím znižuje riziká a zvyšuje istotu:

  1. Prvý pilier – dôchodok zo Sociálnej poisťovne
  2. Druhý pilier – úspory v dôchodkových správcovských spoločnostiach
  3. Tretí pilier – doplnkové dôchodkové sporenie a PEPP
  4. Štvrtý pilier – investície s daňovými výhodami
  5. Piaty pilier – životné poistenie a bankové produkty

„Čím pestrejšie budú dôchodkové úspory, tým pokojnejší dôchodok bude človek mať,” vysvetľuje Škriniar. Päťpilierový prístup zabezpečí nielen stabilný príjem v dôchodku, ale ochráni vás aj počas pracovného života.

Prispôsobiteľnosť podľa potrieb

Kombinácia podielových fondov a poistenia umožňuje upravovať stratégiu sporenia podľa aktuálnej situácie. Jednotlivé piliere môžete meniť podľa životných okolností, čo vám dáva väčšiu slobodu než závislosť od jediného zdroja príjmu.

Čím viac pilierov využijete a čím skôr ich začnete budovať, tým vyššiu šancu máte na dôchodok podľa vlastných predstáv – či už na Slovensku alebo inde.

Podobne ako záhrada potrebuje čas na bohatú úrodu, aj dôchodkové úspory potrebujú roky na rast. Vaša investícia do budúcnosti sa však nakoniec vyplatí – pokojným a finančne zabezpečeným dôchodkom.

Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.