Finančná správa pripomína nové povinnosti. Na ich splnenie vám ostáva pár dní

  • Dovozcovia musia do 30. apríla 2025 predložiť správu o uhlíkovej stope.
  • CBAM sa týka cementu, železa, ocele, hliníka, hnojív, elektriny a vodíka.
  • Po roku 2025 začnú dovozcovia nakupovať certifikáty podľa uhlíkovej stopy.
Ekonomika Finančná správa pripomína nové povinnosti
Finančná správa pripomína nové povinnosti. Zdroj: shutterstock.com/Andrey_Popov, Inside Creative House
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Finančná správa SR vydala dôležité upozornenie pre všetkých dovozcov tovarov z tretích krajín. Dovozcovia majú povinnosť do 30. apríla 2025 predložiť správu za prvý štvrťrok tohto roka v rámci mechanizmu CBAM. Tento mechanizmus sleduje uhlíkovú stopu dovážaných produktov.

Mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach (CBAM) tvorí základný pilier európskej stratégie na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. Európska únia ho zaviedla ako súčasť balíka opatrení Fit for 55, ktorý reaguje na záväzky vyplývajúce z Parížskej dohody.

Na čo slúži CBAM?

„CBAM pomáha predchádzať úniku uhlíka a motivuje krajiny mimo EÚ k znižovaniu emisií CO2,” vysvetľuje finančná správa. „Tento systém postupne nahradí bezodplatné prideľovanie emisných kvót a zaistí rovnaké podmienky pre domácich aj zahraničných výrobcov.”

Od októbra 2023 prebieha prechodné obdobie, ktoré potrvá do konca roka 2025. Dovozcovia zatiaľ neplatia žiadne poplatky, musia však každý štvrťrok nahlasovať údaje o dovezených tovaroch a ich uhlíkovej stope.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ktorých tovarov sa povinnosť týka

Ohlasovacia povinnosť sa vzťahuje na špecifické kategórie tovarov uvedené v prílohe nariadenia EÚ 2023/956. Medzi tieto tovary patria najmä cement, železo, oceľ, hliník, hnojivá, elektrina a vodík. Nariadenie oslobodzuje malé zásielky s hodnotou do 150 eur.

„Dovozca môže poveriť splnením ohlasovacej povinnosti svojho nepriameho colného zástupcu,” objasňuje hovorca. „Správa musí obsahovať presné údaje o množstve dovezeného tovaru a emisie skleníkových plynov spojené s jeho výrobou.”

Späť
Strana 1/2Ďalej
Okazio PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.