Štát bude Slovákov špehovať: Veľký brat prichádza pod zámienkou úspory

  • Štát vytvorí komplexnú databázu s citlivými informáciami o každej domácnosti.
  • Zbierať bude údaje o príjmoch, spotrebe energií aj osobných charakteristikách občanov.
  • Odborníci varujú pred rizikami zneužitia a únikov dát.
Off topic Slováci zaplatia za energopomoc citlivými údajmi
Slováci zaplatia za energopomoc citlivými údajmi. Zdroj: chatGPT
Coinfactory PC banerBitmarkets

Slováci majú byť terčom masívneho zberu údajov zo strany štátu. Plánované zavedenie adresnej energetickej pomoci bude sprevádzané vytvorením komplexnej databázy, ktorá zhromaždí množstvo citlivých informácií o každej domácnosti na Slovensku. Vláda svoj postup odôvodňuje snahou o zníženie administratívnych nákladov, avšak odborníci upozorňujú na vážne riziká tejto stratégie.

Slováci a ich citlivé údaje v rukách štátu

Podľa informácií, ktoré zverejnil INESS, štát plánuje pre účely vyplácania energetických kompenzácií zbierať rozsiahle údaje o občanoch. Nejde len o informácie o príjmoch a výdavkoch domácností, ale aj o údaje týkajúce sa spotreby energií, vody, a dokonca aj o osobné charakteristiky ako pohlavie či národnosť.

Radovan Ďurana z INESS túto iniciatívu kritizuje vo svojej analýze:

Pod pláštikom argumentu nízkych administratívnych nákladov chce vytvoriť rozsiahlu databázu s komplexnými údajmi o každej domácnosti na Slovensku.”

Hoci INESS víta samotný krok k adresnejšiemu poskytovaniu pomoci namiesto plošných opatrení, spôsob implementácie považuje za mimoriadne problematický.

Ministerstvo hospodárstva zbiera citlivé údaje o Slovákoch

Ministerstvo hospodárstva zbiera citlivé údaje o Slovákoch. Zdroj: shutterstock.com/CNokel

Prečo by mali Slováci spozornieť?

Problém automatizovaného systému spočíva v odstránení prirodzených kontrolných mechanizmov. Keď domácnosť musí o pomoc požiadať a doložiť potrebné doklady, vytvára to určitú bariéru, ktorá oddelí tých, čo pomoc skutočne potrebujú, od tých, ktorí ju nepotrebujú. Automatizácia tento filter odstraňuje.

Adresná sociálna pomoc naplní svoju myšlienku solidarity a efektivity len vtedy, ak si o pomoc domácnosť sama požiada,” píše sa v analýze.

Ak by pomoc fungovala na princípe individuálnych žiadostí, v štátnej databáze by skončila približne tretina domácností. V navrhovanom systéme však budú údaje zbierané plošne o všetkých občanoch.

Ďalším znepokojujúcim faktom je, že podľa doložky vybraných vplyvov ministerstvo „bez problémov priznalo, že nezvažovalo inú alternatívu riešenia adresnej pomoci”. Vláda navyše bezdôvodne vynechala verejnosť z pripomienkového konania, čo ešte viac prehlbuje obavy z netransparentnosti celého procesu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Riziká verzus prínosy

Koncentrácia citlivých údajov v rukách štátu predstavuje vážne bezpečnostné riziko. V slovenskej realite možno očakávať nielen predraženie budovania takejto databázy, ale aj potenciálne úniky informácií či ich zneužitie.

Odborníci z INESS zdôrazňujú, že tieto riziká nie sú vyvážené prínosmi automatizovaného systému.

Automatizované poskytovanie energetickej pomoci nebude nikdy také adresné, ako systém individuálneho posudzovania žiadostí,” konštatuje sa v analýze.

Hoci vláda postupuje správnym smerom v snahe o adresnejšie poskytovanie pomoci, zvolený spôsob implementácie vyvoláva množstvo otázok. Slováci by mali pozorne sledovať, ako sa táto iniciatíva bude vyvíjať, a aké dopady bude mať na ich súkromie a osobné údaje.

V konečnom dôsledku nejde len o to, komu a v akej výške sa bude poskytovať energetická pomoc, ale aj o to, akým množstvom osobných informácií budú musieť občania za túto pomoc „zaplatiť”.

txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.