Pripravte si peňaženky. Dane z nehnuteľností čaká razantný nárast

  • Dane z nehnuteľností porastú v celej krajine už od januára budúceho roka.
  • Zvýšenie daní prinesie samosprávam niekoľko desiatok miliónov eur.
  • Nájomné by malo vzrásť približne o desať až pätnásť eur mesačne.
Ekonomika Dane z nehnuteľností čaká razantný nárast
Dane z nehnuteľností čaká razantný nárast. Zdroj: shutterstock.com/Tupungato, RomanR
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Vlastníci nehnuteľností sa musia pripraviť na vyššie výdavky. Ako totiž uvádza portál Správy STVR, dane za byty, domy, chaty či kancelárske priestory stúpnu v celej krajine – od veľkých miest až po malé obce a chatové oblasti.

Toto opatrenie tvorí súčasť konsolidačného balíka a prinesie potrebné financie do rozpočtov samospráv už v nasledujúcom roku. Predstavitelia samospráv momentálne diskutujú s ministerstvom financií o detailoch pripravovaných zmien.

O čom sa diskutuje?

„Musíme ešte doriešiť jednu otázku. Týka sa požiadaviek Združenia miest a obcí Slovenska ohľadom fixácie základnej sadzby. Potrebujeme stanoviť, či má existovať pevná suma za meter štvorcový a akú výšku by mala mať,” objasňuje Richard Rybníček, prezident Únie miest Slovenska.

Ministerstvo financií zatiaľ odmieta poskytnúť bližšie informácie. „S predstaviteľmi samospráv vedieme rokovania. Momentálne preto nemôžeme komentovať žiadne podrobnosti,” uvádza rezort vo svojom vyhlásení.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Finančná pomoc pre obce a mestá

Zvýšenie daní z nehnuteľností má predovšetkým pomôcť samosprávam prekonať ich finančné ťažkosti. Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska, priznáva, že táto zmena neprinesie zázraky, no každá pomoc sa počíta.

„Nehovoríme o obrovskom balíku peňazí, ale schválenie tohto opatrenia môže priniesť niekoľko desiatok miliónov eur. Hoci táto suma samosprávam výrazne nepomôže, umožní im aspoň zabezpečiť základné funkcie,” vysvetľuje Božik.

Zvýšenie daní pravdepodobne ovplyvní aj výšku nájomného. Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie SR, však upokojuje verejnosť.

„Neočakávajme žiadne drastické zvyšovanie, mesačne pôjde približne o desať až 15 eur navyše,” odhaduje Kubrický.

Otázka rekreačných objektov

Špeciálnu kategóriu tvoria rekreačné stavby a apartmány bez možnosti trvalého pobytu. Podľa dostupných informácií by sa zvýšenie daní nemalo vzťahovať na tieto typy nehnuteľností.

„Pri rekreačných nehnuteľnostiach situácia nie je jednoznačná, keďže ich ľudia často využívajú len na vlastnú rekreáciu. Štát však pravdepodobne zvolí jednoduchšie riešenie a bude rozhodovať podľa trvalého bydliska. Akýkoľvek iný prístup by priniesol zbytočné komplikácie,” dodáva Kubrický.

Kedy sa zmeny zavedú?

Ak všetko prebehne podľa plánu, poslanci prerokujú úpravu zákona už na májovej schôdzi v skrátenom konaní. Nové daňové sadzby začnú platiť od januára budúceho roka.

Samosprávy tak získajú možnosť čiastočne zlepšiť svoju finančnú situáciu. Občania však budú musieť siahnuť hlbšie do peňaženiek. Vyššie dane zasiahnu prakticky každého majiteľa nehnuteľnosti na Slovensku.

Pre mnohé rodiny to znamená ďalšie zvýšenie životných nákladov, ktoré v poslednom období výrazne narástli. Mestá a obce však potrebujú dodatočné zdroje, aby mohli poskytovať kvalitné služby svojim obyvateľom.

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.