Mnohí seniori nedostanú žiaden dôchodok. Týka sa to aj vás?

  • Dôchodok je pre mnohých Slovákov existenčnou otázkou.
  • Nie každý senior však automaticky získa nárok aspoň na minimálnu penziu.
  • Zistite, aké podmienky musíte splniť, aby vám štát garantoval základné zabezpečenie v starobe.
Ekonomika Dôchodok nedostanú úplne všetci Slováci
Dôchodok nedostanú úplne všetci Slováci. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Okazio PCBitmarkets

Dôchodok je pre každého seniora kľúčovou témou, keďže ide o hlavný zdroj príjmu po ukončení pracovného života. Slovenský systém zaručuje minimálny dôchodok pre tých, ktorí spĺňajú stanovené podmienky. Mnohí seniori však ani netušia, že nespĺňajú potrebné kritériá a môžu tak prísť o garantovanú minimálnu penziu. Kto má na ňu nárok a prečo ju niektorí nedostanú? Na tému upozornil portál Finsider.

Minimálny dôchodok a jeho podmienky

Minimálny dôchodok slúži ako ochrana pred chudobou pre tých, ktorí celý život pracovali, ale ich vypočítaná penzia by bola príliš nízka. Nie je to však automaticky garantovaný príjem – každý dôchodca musí spĺňať zákonom stanovené podmienky.

Najdôležitejšou podmienkou je odpracovanie minimálne 30 rokov s platením dôchodkového poistenia. Ale to nie je všetko. Do úvahy sa berú len tie roky, v ktorých ste zarábali aspoň 24,1 % priemernej mzdy v danom roku. Táto hranica sa každoročne zvyšuje s rastom priemernej mzdy.

Konkrétne čísla

Pre lepšiu predstavu, v roku 2024 bola táto hranica na úrovni 367,28 eura mesačne. Z tejto sumy musel budúci dôchodca odvádzať dôchodkové poistenie. Pre porovnanie, v roku 2020 to bolo 273,05 eura a v roku 2000 len 91,34 eura.

Kedy dôchodok nedosiahne ani minimálnu úroveň?

Existuje niekoľko situácií, kedy senior nedosiahne na minimálny dôchodok:

  1. Nedostatočný počet odpracovaných rokov – ak ste neodpracovali aspoň 30 rokov s platením odvodov, automaticky strácate nárok na minimálnu penziu.
  2. Príliš nízky príjem – ak ste v niektorých rokoch zarábali menej ako stanovenú hranicu (24,1 % priemernej mzdy), tieto roky sa vám nezapočítajú do kvalifikačného obdobia.
  3. Práca „načierno” alebo bez riadnej pracovnej zmluvy – roky, kedy ste nepracovali oficiálne alebo neplatili odvody, sa nezapočítavajú.
  4. Dlhodobá nezamestnanosť bez evidencie alebo platenia dobrovoľného poistenia tiež znižuje vašu šancu na minimálny dôchodok.
98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.