Deti za odmenu: Ministerstvo chystá finančnú bombu pre mladé rodiny

  • Vlani sa narodilo len 46-tisíc detí, najmenej za posledných sto rokov.
  • Za päť rokov Slovensko stratilo prirodzeným pohybom takmer 40-tisíc obyvateľov.
  • Detské pôžičky odpustia mladým párom dlh podľa počtu narodených detí.
Ekonomika Ministerstvo chystá finančnú bombu pre mladé rodiny
Ministerstvo chystá finančnú bombu pre mladé rodiny. Zdroj: shutterstock.com/New Africa, Wirestock Creators
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Demografická kríza na Slovensku naberá na obrátkach. Počet obyvateľov klesá už štvrtý rok za sebou a pôrodnosť sa prepadla na historické dno. Minulý rok privítalo Slovensko len niečo cez 46-tisíc novorodencov, čo predstavuje najnižší počet za posledné storočie.

Minister práce Erik Tomáš z Hlasu-SD reaguje na túto situáciu návrhom, ktorý má ambíciu zvrátiť negatívny trend. Informuje o tom portál Peniaze.sk.

Finančná injekcia pre mladé rodiny

Minister Tomáš nedávno predstavil koncept „detských pôžičiek”, ktoré majú pomôcť mladým rodinám získať vlastné bývanie a zároveň ich motivovať k rodičovstvu. „Mladý pár dostane možnosť čerpať špeciálnu pôžičku alebo hypotéku, pričom štát prevezme časť splátok podľa počtu detí v rodine,” objasnil Tomáš hlavnú myšlienku svojho návrhu.

Tento model sa inšpiruje systémom, ktorý už funguje v Maďarsku. Tam môžu mladí manželia vo veku od 18 do 40 rokov získať výhodný úver s možnosťou jeho odpustenia.

Maďarský systém funguje na jednoduchom princípe – čím viac detí, tým väčšia finančná úľava, pričom pri troch deťoch štát odpustí celú pôžičku. Podobný mechanizmus by mohol čoskoro fungovať aj na Slovensku.

Ohrozený dôchodkový systém

Ešte v 80. rokoch minulého storočia sa na Slovensku ročne narodilo viac ako 100-tisíc detí. Dnes tento počet nedosahuje ani polovicu. Klasický model rodiny s viacerými deťmi ustupuje do úzadia, čo vyvoláva vážne obavy o udržateľnosť sociálneho systému.

Náš dôchodkový systém funguje na princípe solidarity medzi generáciami – pracujúci ľudia platia odvody, z ktorých štát financuje dôchodky seniorom. Tento model však vyžaduje dostatočný počet ekonomicky aktívnych ľudí. Pri súčasnom demografickom vývoji hrozí, že tento pomer sa dramaticky zhorší.

Vladimír Baláž, prognostik SAV, upozorňuje na možné následky:

Ak počet dôchodcov prevýši počet pracujúcich, náš súčasný sociálny a dôchodkový systém skolabuje.

Podľa jeho slov čakajú Slovensko tri možné scenáre – zníženie dôchodkov v pomere k predchádzajúcim príjmom, predĺženie veku odchodu do dôchodku alebo zvýšenie odvodov.

„V súčasnosti slovenský dôchodca dostáva približne 50 percent svojho predchádzajúceho príjmu. V Japonsku tento pomer klesol na 30 percent a bežne tam ľudia pracujú aj po sedemdesiatke. Slovensko sa o dve desaťročia ocitne v podobnej situácii ako dnešné Japonsko,” varuje Baláž.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.