Pozor, čo jete. Kontrolóri odhalili desivé praktiky v slovenských potravinách

  • Inšpektori vykonali 2 396 kontrol a našli 496 nedostatkov v 134 prevádzkach.
  • V pekárni objavili hlodavce, ich trus a moč kontaminujúci suroviny.
  • Za porušenia predpisov udelili pokuty v celkovej výške 189 050 eur.
Ekonomika Pozor, čo jete
Pozor, čo jete. Zdroj: ŠVPS SR
BitmarketsCoinfactory mobil baner

Slovenské potravinárske prevádzky prešli v marci 2025 dôkladnou previerkou. Inšpektori z regionálnych veterinárnych a potravinových správ vykonali 2 396 kontrol, pri ktorých identifikovali 496 rôznych nedostatkov. Problémy zistili v 134 prevádzkach z celkového počtu 1 206 kontrolovaných zariadení.

„Najčastejšie sme nachádzali nedostatky v hygiene prevádzok, nesprávnom označovaní výrobkov a v predaji potravín po uplynutí dátumu spotreby,” informuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Kde bolo najviac problémov?

Kontrolóri sa zamerali na všetky typy potravinárskych podnikov – od výrobcov cez distribútorov až po maloobchodné predajne. Supermarkety a hypermarkety viedli v počte zistených problémov – inšpektori tu našli 180 hygienických nedostatkov, 99 chýb v označovaní a 98 prípadov predaja potravín po dátume spotreby.

Mimoriadne závažné situácie odhalili v niektorých výrobniach. V pekárni v Dunajskostredskom okrese zdokumentovali prítomnosť hlodavcov, ich trus a moč, ktoré kontaminovali suroviny aj výrobné priestory. V inej potravinárskej prevádzke našli steny pokryté plesňou.

Takéto zistenia predstavujú priame ohrozenie zdravia spotrebiteľov a vyžadujú okamžitý zásah.

Za menej závažné priestupky udelili inšpektori 46 blokových pokút v celkovej sume 2 300 eur. Vážnejšie porušenia riešili v správnom konaní. V marci nadobudlo právoplatnosť 101 pokutových rozhodnutí v celkovej výške 189 050 eur. Najvyššia jednotlivá pokuta dosiahla 38 000 eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nebezpečné potraviny na slovenských pultoch

Inšpektori odobrali počas kontrol 781 vzoriek potravín – 253 priamo vo výrobe a 417 v obchodoch. Kompletné výsledky laboratórnych testov zverejnila Štátna veterinárna a potravinová správa na svojej webovej stránke.

Slovensko v marci zaslalo do európskeho systému RASFF päť hlásení o nebezpečných potravinách. Najzávažnejšie prípady zahŕňali nález salmonely v kuracích filetoch a mletom bravčovom mäse z Poľska.

Ďalšie hlásenia sa týkali nepovolených látok v potravinovom doplnku z Česka, lepku v českej paštéte a aflatoxínov v slovenskom sójovom produkte.

Takmer 5 percent nevyhovujúcich potravín

Osobitné kontroly zamerali inšpektori na kvalitu čerstvého ovocia a zeleniny. Zo 146 vykonaných kontrol našli nedostatky pri 15 z nich. Z celkovo 759 hodnotených plodín nevyhovelo normám 35, čo predstavuje 4,6 % nevyhovujúceho tovaru v množstve takmer 180 kilogramov. Všetky problémové plodiny objavili v maloobchodných predajniach.

Ovocie a zelenina musí spĺňať prísne kvalitatívne normy – plodiny musia byť neporušené, zdravé, čisté a bez škodcov. Za porušenie týchto noriem uložili kontrolóri pokuty v celkovej výške 14 500 eur.

Veterinárni inšpektori v spolupráci s políciou kontrolovali aj prepravu potravín. Z 75 skontrolovaných zásielok obsahujúcich 125 rôznych komodít zistili nedostatky pri 19 zásielkach (25,33 %). Najčastejšie išlo o nevyhovujúcu hygienu, ktorá tvorila viac ako 84 % všetkých problémov. Štyri zásielky museli dopravcovia vrátiť a sedem prípadov skončilo pokutou.

Z pohľadu krajiny pôvodu dopadli najhoršie zásielky z Maďarska, kde inšpektori našli problémy pri všetkých kontrolovaných dodávkach. Nasledovalo Poľsko s 50 % problémových zásielok a Slovensko s 5,61 %. Zásielky z Českej republiky a iných krajín prešli kontrolami bez nedostatkov.

Výsledky marcových kontrol potvrdzujú potrebu neustáleho dozoru nad potravinami. Hoci väčšina prevádzok dodržiava predpisy, kontrolori stále nachádzajú závažné nedostatky, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí.

Coinfactory PC banerOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.