Pozor na nový podvod. Falošné e-maily zo zdravotnej poisťovne vám môžu vyprázdniť účet

  • Podvodníci posielajú e-maily o vypršaní platnosti preukazu poistenca VŠZP.
  • VŠZP nikdy nevyžaduje platby za preukazy cez e-mailové odkazy.
  • Pri podozrení na podvod ignorujte odkazy a kontaktujte oficiálnu infolinku VŠZP.
Ekonomika Pozor na nový podvod
Pozor na nový podvod. Zdroj: shutterstock.com/earthphotostock
Okazio PCBitmarkets

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky na sociálnej sieti upozorňuje verejnosť na nový typ internetového podvodu. Podvodníci rozposielajú e-maily, v ktorých sa vydávajú za zamestnancov Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Klientom tvrdia, že im vypršala platnosť preukazu poistenca a za obnovenie požadujú poplatok 0,95 eura.

Na čo si dávať pozor?

„Takéto e-maily predstavujú typický phishingový útok. Podvodníci chcú len jediné – získať vaše osobné a platobné údaje,” varuje VŠZP. Rezort vnútra zdôrazňuje, že poisťovňa nikdy nevyžaduje platby za preukazy cez e-mailové odkazy.

Ako rozpoznáte falošný e-mail? Podvodné správy používajú oficiálne znejúci jazyk a obsahujú nápadné tlačidlo s výzvou „Kliknite sem pre úhradu a objednávku novej karty”. Pre väčšiu dôveryhodnosť podvodníci pridávajú text v slovenčine aj angličtine.

IT odborníci upozorňujú, že odosielatelia týchto správ využívajú adresy, ktoré napodobňujú oficiálne e-maily poisťovne, no pri pozornejšom pohľade odhalíte rozdiel. Kliknutím na podvodný odkaz riskujete nainštalovanie vírusu alebo presmerovanie na falošnú stránku, kde vás pripravia o citlivé údaje.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kedy by ste mali kontaktovať banku?

Čo robiť, ak dostanete takýto e-mail? VŠZP radí ignorovať všetky odkazy v podozrivých správach. Akúkoľvek informáciu si môžete overiť na oficiálnej stránke www.vszp.sk.

„Ak máte pochybnosti, zavolajte na infolinku alebo navštívte najbližšiu pobočku VšZP,” odporúča ministerstvo. VŠZP tiež pripomína, že dôležité oznámenia posiela vždy cez svoje oficiálne komunikačné kanály.

Experti na kybernetickú bezpečnosť dodávajú, že podobné útoky aktuálne cielia aj na klientov ďalších inštitúcií. Preto odporúčajú obozretnosť pri každom e-maile, ktorý žiada osobné údaje alebo platbu.

Ak ste už podvodníkom poskytli svoje údaje, okamžite kontaktujte svoju banku a zmeňte si heslá k ohrozeným účtom. Nezabudnite tiež podať trestné oznámenie na polícii.

txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.