Umelá inteligencia nahradí už v budúcom roku množstvo zamestnancov. Utrpí hlavne jedno odvetvie

  • Eric Schmidt predpovedá, že AI čoskoro prevezme prácu väčšiny programátorov.
  • Do roku 2027 sa AI systémy začnú samostatne zdokonaľovať.
  • Superinteligencia, ktorá prekoná ľudské schopnosti, by mohla vzniknúť už v roku 2031.
Off topic Nahradí umelá inteligencia našu prácu?
Nahradí umelá inteligencia našu prácu? Zdroj: shutterstock.com/Stock-Asso
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Umelá inteligencia (AI) by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS.

Umelá inteligencia spôsobí drastické zmeny na pracovnom trhu IT

Ako odvetvie sme presvedčení, že v priebehu nasledujúceho roka bude drvivá väčšina programátorov nahradená programátormi na báze umelej inteligencie,” povedal Schmidt na konferencii AI+ Biotechnology, ktorá sa uskutočnila 10. apríla vo Washingtone.

Technologický miliardár predpovedá, že modely AI sa budú rýchlo zdokonaľovať tak, aby dokázali vykonávať väčší počet vysoko špecializovaných úloh, ktoré v súčasnosti zvládnu len ľudia.

Schmidt tiež očakáva, že programy AI budú v priebehu budúceho roka schopné riešiť zložité matematické problémy, na ktorých pracujú najlepší absolventi vysokých škôl.

Samozdokonaľujúce sa systémy už onedlho

Do roku 2027 sa systémy AI začnú samy zlepšovať a samostatne upravovať a vylepšovať kód, ktorý vyvíjajú vo svojich výskumných programoch, zdôraznil bývalý riaditeľ spoločnosti Google. Schmidt tiež predpokladá, že v horizonte rokov 2028 až 2030 dokážu modely AI konkurovať najlepším svetovým fyzikom, matematikom, spisovateľom a umelcom.

Cesta k superinteligencii a otázky regulácie

Vzhľadom na rýchlosť technologického pokroku dosiahne umelá inteligencia do roku 2031 štádium „umelej superinteligencie”, keď najlepšie programy konečne prekonajú ľudské schopnosti, budú fungovať autonómne a zdokonaľovať sa bez ľudského prispenia, uviedol Schmidt.

Zdôraznil pritom, že svet stále nemá jednotný rámec na reguláciu a riadenie technológií umelej inteligencie, čo predstavuje pre ľudstvo značné riziko.

Okazio PCtxb